Notowania

Strajk nauczycieli. Bezowocne rozmowy prezydenta z premierem w pałacu

Wieczorne spotkanie Andrzeja Dudy z Mateuszem Morawieckim w Pałacu Prezydenckim w sprawie protestu nauczycieli nie przyniosło żadnych efektów - informuje RMF FM. Nie zapadły żadne ustalenia, które dają szansę na zapobieżenie strajkowi nauczycieli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)
Premier Mateusz Morawiecki opuszcza KPRP w środę wieczorem po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

Po spotkaniu nie pojawił się żaden oficjalny komunikat. Z informacji RM FM wynika, że podczas około dwugodzinnej rozmowy nie zapadły żadne ustalenia.

Spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim miało miejsce w Kancelarii Prezydenta w środę wieczorem. Rozpoczęło się około godziny 19. Premier opuścił Kancelarię dopiero po godzinie 21.

Andrzej Duda już we wtorek zadeklarował, że podejmie rozmowy z premierem na temat podwyżek dla nauczycieli, które ocenił jako "uzasadnione".

Obejrzyj: Rozmowa z Ewą Błaszczyk o założeniu fundacji

Nie oznacza to jednak pełnego poparcia prezydenta dla Związku Nauczycielskiego, który żąda tysiąca złotych podwyżki dla każdego nauczyciela. Andrzej Duda uznał ten postulat za "polityczny i populistyczny".

- Te wynagrodzenia powinny wzrastać - mówił o nauczycielskich pensjach Andrzej Duda, w czasie spotkania z mieszkańcami powiatu wolsztyńskiego. Podkreślił że w skali kraju średnie wynagrodzenia stale rosną, dlatego nauczyciele także mają prawo oczekiwać podwyżek.

- Właściwie w każdej gminie doszło do wszczęcia sporu zbiorowego i teraz w połowie akcji referendalnej możemy śmiało powiedzieć o bardzo wysokim poparciu dla akcji strajkowej - powiedział we wtorek Sławomir Broniarz, przewodniczący ZNP.

Szef ZNP dodał, że najniższy wskaźnik poparcia dla strajku w jednej ze szkół na Śląsku wynosi 72 proc., a zazwyczaj poparcie oscyluje pomiędzy 90 a 100 proc.

Związek Nauczycielstwa Polskiego zaplanował rozpoczęcie strajku nauczycieli 8 kwietnia. Ma potrwać do odwołania. Warunkiem rozpoczęcia strajku jest co najmniej 50-procentowa frekwencja w referendum ZNP.

Aktualnie trwa referendum strajkowe w placówkach oświatowych. ZNP zachęca do udziału w nim wszystkich pracowników oświaty, bez względu na poglądy i przynależność związkową. Swoje referendum strajkowe prowadzi też Forum Związków Zawodowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: oświata, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-03-2019

frolloMam nieodparte wrażenie, ze jest to klasyczna zasłona dymna, aby pokazać publice, że jeden i drugi myślą o nauczycielach i coś w tej sprawie robią. A … Czytaj całość

21-03-2019

anBo ustalenia moga zapadać przy innej ulicy.

21-03-2019

ebubyły to rozmowy jak ślepy z głuchym

Rozwiń komentarze (147)