Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Witold Ziomek
Witold Ziomek
|

Straż miejska ma nowe uprawnienia. Mandaty już się sypią

586
Podziel się

Od września straż miejska może karać za brak deklaracji śmieciowej. W niektórych miastach już zaczęły się kontrole.

Straż miejska ma nowe uprawnienia. Mandaty już się sypią
Straż miejska ma nowe uprawnienia (East News)
bDfUcJiZ

Nowe uprawnienia strażnicy miejscy i gminni mają od 4 września.

Wcześniej mogli oni ukarać mandatem jedynie właściciela nieruchomości, który nie segregował śmieci, choć złożył taką deklarację. Byli jednak bezsilni wobec osób, które unikały płacenia za wywóz śmieci i w ogóle deklaracji nie składały.

Teraz straż miejska może nakładać mandaty za brak deklaracji śmieciowej, a także za poświadczenie nieprawdy przy jej wypełnianiu.

bDfUcJjb

Obejrzyj też: Wywóz śmieci drożeje na potęgę. "Winne wszystkie rządy i media"

Sprawdziliśmy, ile mandatów od momentu wprowadzenia nowych przepisów wystawili strażnicy w różnych miastach Polski.

Są już pierwsze kary

W Warszawie od 4 września strażnicy skontrolowali pod kątem gospodarowania odpadami 88 posesji i nałożyli 32 mandaty. Z tej liczby 7 mandatów po 100 złotych zostało wystawionych właśnie w związku z otrzymaniem nowych uprawnień (stan na 25 września).

Jak podaje biuro prasowe warszawskiej straży miejskiej, funkcjonariusze dostali od prezydenta miasta upoważnienie, które daje im możliwość wejścia na teren posesji.

bDfUcJjh

- Strażnicy mają możliwość wejścia na czyjąś posesję tak czy inaczej, jeśli wymaga tego pilna interwencja. Jednak takie upoważnienie pozwala na dokonanie dokładnej kontroli, np. zajrzenie do pieca czy sprawdzenie deklaracji śmieciowej - tłumaczy Sławomir Smyk, rzecznik warszawskiej straży miejskiej.

- Jeśli ktoś odmawia strażnikom możliwości wejścia na posesję, wzywana jest policja, która ma jeszcze szersze uprawnienia. Taka kontrola odbywa się wtedy w asyście policjantów - dodaje.

Nie tylko Warszawa

W innych miastach też trwają już kontrole. 18 interwencji i 7 mandatów na kwotę 630 złotych - tak wyglądają efekty w Gdańsku.

- Nowe uprawnienia znacząco ułatwiają takie interwencje - mówi Marta Drzewiecka z gdańskiej straży miejskiej.

bDfUcJji

W Krakowie w sprawie deklaracji śmieciowych było pięć interwencji. Nałożono tylko dwa mandaty, pozostałe przypadki skończyły się na pouczeniach.

Żadnego mandatu za deklarację śmieciową nie nałożono za to w Bydgoszczy. Choć strażnicy interweniowali 12 razy.

- W jednym przypadku wszczęte zostały czynności wyjaśniające, mające na celu skierowanie wniosku do sądu o ukaranie sprawcy wykroczenia - informuje zastępca komendanta straży miejskiej Michał Kempiński.

Ani jednego mandatu nie nałożyli też strażnicy w Poznaniu.

bDfUcJjj

- Mamy uprawnienia do stosowania postępowania mandatowego, które prowadzi się w myśl przepisów kodeksu w sprawach o wykroczenia, a to daje także możliwość upomnienia i wezwania do właściwego postępowania. Wcale nie musi to być od razu mandat, którego maksymalna wysokość to 500 zł. Jeśli upomnienie nie poskutkuje, to wtedy możemy skierować sprawę o ukaranie do sądu - tłumaczy Anna Nowaczyk z poznańskiej straży miejskiej.

Ani jednego mandatu nie wystawiono też we Wrocławiu.

Za co można dostać mandat

Obowiązek złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi ma każdy właściciel nieruchomości.

Trzeba to zrobić najpóźniej do 14 dni od zamieszkania pierwszych lokatorów lub od momentu "powstania na danej nieruchomości odpadów komunalnych".

bDfUcJjk

W przypadku zmiany danych w deklaracji właściciel nieruchomości musi złożyć kolejną, najpóźniej do 10 dnia miesiąca następującego po zmianie.

- Sytuacja taka może wystąpić wtedy, gdy zmieni się liczba osób zamieszkujących daną nieruchomość. Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zmienionej wysokości uiszcza się już za miesiąc, w którym nastąpiła zmiana - informuje Piotr Szereda z wrocławskiej straży miejskiej.

Mandat można dostać nie tylko za brak deklaracji. Z karą muszą się liczyć także osoby, które wpiszą w niej nieprawdziwą informację.

Straż miejska może sprawdzić np., czy liczba lokatorów w deklaracji zgadza się ze stanem faktycznym. Bo im więcej osób mieszka w budynku, tym wyższa opłata.

Podobnie sprawa wygląda z kompostownikami. Za kompostowanie odpadów opłatę śmieciową można zmniejszyć. Jednak niektórzy właściciele deklarują, że mają kompostownik, choć jest to zwykłe kłamstwo.

Za poświadczenie nieprawdy w deklaracji można dostać do 500 złotych mandatu, ale to nie wszystko.

- W razie poważniejszego naruszenia strażnik może zdecydować się od razu na skierowanie wniosku o ukaranie do właściwego miejscowo wydziału karnego Sądu Rejonowego, przez który może zostać orzeczona grzywna do 5 tysięcy złotych - informuje Piotr Szereda.

bDfUcJjC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(586)
Anarchista
4 tyg. temu
Ludzka władza. Tylko mandaty się sypią, a przecież mogli by na miejscu rozstrzelać.
Teodor
4 tyg. temu
Tylko nakaz prokuratora upoważni do wejścia na moją posesję panie redaktorze!!!!!!!!!!
Art
4 tyg. temu
Na posesję bez decyzji sądu nie wpuszcze
bDfUcJjD
klik
4 tyg. temu
Powoli zaczynam wspominać PRL jako oazę wolności. Nie wolno było politykować ale w innych kwestiach czułem sie wolnym człowiekiem. A czy teraz tak jest ?
turysta
4 tyg. temu
No to niedługo pełna dyktatura będzie ... dobrze że wyjeżdżam z tego bagna pod nazwą Polska
Najnowsze komentarze (586)
Gość
3 tyg. temu
"""Emeryt 4 dni temu Jak za Bieruta też takie trójki chodziły po stodołach i oborach i odbierali tzw nadwyżki czyli powtórka z rozrywki komunistów""" ---------------------------- To teraz będą te trójki zabierać nadmiar śmieci ? Brawo. A ile będą płacić za kilogram ? Dzieci zagonię do roboty, niech sobie uzbierają trochę grosza na wakacje.
gość
3 tyg. temu
Przede wszystkim zabronić sciągania odpadów z całego swiata!!!!
Jarek
4 tyg. temu
Nie mędrkujcie, nakazy prokuratora czy sądu - tylko oglądacie te amyraknskie filmy i wam w głowach się poprzewracało - uczciwy płaci i składa poprawną deklarację - nieuczciwy okłamuje tychy co prawidłowo się rozliczają i to dzieki tym nieuczciwym ceny rosną. 100 zł to znacznie za mało jako kara - jak np. rok nie płaci to kwota powinna być znacznie wyższa.
Kot +
4 tyg. temu
Tylko posiadanie AK47 moze ograniczyć wizyty w mojej zagrodzie......
SWolidaruch
4 tyg. temu
Komuno prosze wroc - ale byla wolnosc
Czaszka
4 tyg. temu
Podatki i kary i tak w kółko
Natala.
4 tyg. temu
A mnie się wydaje że wszystko idzie w dobrym kierunku. Jak patrzę na niektórych naszych strażników miejskich, to oni nie nadają się do niczego innego, niż do grzebania w śmietnikach.
Greenpol
4 tyg. temu
Nie zastanawia was fakt że zachęca się nas do instalacji fotowoltaiki, podczas gdy żadna z największych niemieckich sieci handlowych w Polsce (Lidl, Aldi, Kaufland, MediaMarkt, Saturn etc.) tego nie robi? Może na horyzoncie majaczy już nowe źródło tańszej energii, a my mamy być jak zwykle składowiskiem techniki poprzedniej generacji... Dla przykładu: andrea-rossis-energy-catalyzer-demonstrated-in-stockholm (E-CAT) Dodam że urządzenie ma od 2015 patent w USA
bDfUcJjv
Wolna Polska
4 tyg. temu
Sprostowanie w przeciągu 1.5 roku poszło tyle w górę
bialy
4 tyg. temu
miasta i miasteczka są bardzo zaśmiecone. Tam też sprawdzacie. Ponadto studzienki deszczowe zapchane śmieciami, warto na osiedlach mieszkaniowych tam zajrzeć i upominać spółdzielnie mieszkaniowe itp.
to tyle
4 tyg. temu
Deklaracje wyglądają podobnie jak PIT i składa się je w 1 egzemplarzu. Tak przynajmniej było, gdy nastał taki obowiązek. Niech straż miejska szuka jej w gminie, czy urzędzie miasta. Ja jej nie mam i szukać nie zamierzam. Segreguję, płacę i nie widzę, żadnego powodu do kontroli na terenie mojej posesji.
Tylko pytam
4 tyg. temu
A przy Głogowie tysiące ton śmieci chemicznych ,które ktoś sprowadził zza granicy ,i mimo ,że zagraża do życiu i zdrowiu ludzi ,yo urzędnicy mówią ,że wejść nie wolno ,bo to teren prywatny . I to nie w tydzień zwozili a kilka lat i władze nic nie wiedziały ?? Czy w łapkę brały by nie wiedzieć i nie widzieć .
grisa
4 tyg. temu
Kaczynski mowie to glosno i wyraznie to jest koniec waszych rzadow , nie wymyslajcie tego co nie potrzebne - nie karzcie ludzi ktorzy was wybrali.
kutosss
4 tyg. temu
A karabiny do zabijania Polakow to juz dostali na stan.A w tym czasie pod ich nosami tysiace ton niebezpiecznych odpadow wjezdza sobie spokojnie do polski.Tak jak w sosnowcu.
...
Następna strona