Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Świadectwo energetyczne wymagane przy każdej sprzedaży i wynajmie. Oto ile to kosztuje

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
21
Podziel się:

Od piątku żadna sprzedaż i wynajem mieszkania lub budynku nie obejdzie się bez przekazania świadectwa charakterystyki energetycznej. W życie weszły bowiem znowelizowane przepisy. To oznacza dodatkowe koszty. Eksperci tłumaczą, o jakich kwotach mowa.

Świadectwo energetyczne wymagane przy każdej sprzedaży i wynajmie. Oto ile to kosztuje
Świadectwo energetyczne wymagane przy każdej sprzedaży i wynajmie. Oto ile to kosztuje (Adobe Stock, www.januszkurek.com)

W piątek weszła w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, która ma doprecyzować dotychczasowe przepisy i zwiększyć ich skuteczność. Wzmacnia m.in. wymóg sporządzenia i przekazania świadectwa charakterystyki energetycznej przy sprzedaży i wynajmie mieszkania lub budynku. Kupujący lub najemca nieruchomości nie będzie już mógł zrzec się prawa do otrzymania świadectwa energetycznego.

Właściciel lub zarządca nieruchomości (a także osoba ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu lub spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu) będzie musiał przekazać dokument przy sporządzeniu aktu notarialnego umowy sprzedaży lub przy zawarciu umowy najmu. Za niewywiązanie się z tego obowiązku będzie grozić kara grzywny. Fakt przekazania przez sprzedającego dokumentu będzie musiał być odnotowany w akcie notarialnym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Budynki w Polsce zostaną podzielone na klasy. Nadchodzi fala renowacji

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa zapotrzebowanie na energię w związku z użytkowaniem budynku lub jego części. Wymóg sporządzenia dokumentu w określonych sytuacjach wynika z regulacji unijnych. Jak tłumaczą analitycy serwisu Otodom, dokument ma przede wszystkim określać poziom zapotrzebowania energetycznego niezbędnego do zapewnienia ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej, wentylacji oraz chłodzenia. Jego celem jest promowanie efektywności energetycznej w sektorze mieszkalnictwa.

Świadectwa mają też pomóc użytkownikom domów i mieszkań w oszacowaniu kosztów utrzymania lokali. Dokumenty te mogą być przygotowywane m.in. przez dyplomowanych architektów, architektów krajobrazu i dyplomowanych ekspertów ds. pożarnictwa.

- Świadectwo sporządzane jest na wniosek właścicieli mieszkań i domów, zarządców budynków oraz osób, którym przysługuje spółdzielczo-własnościowe prawo do lokalu. Może być ono wykonane również z inicjatywy inwestora przed złożeniem zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie - tłumaczy radca prawny Polskiego Związku Firm Deweloperskich Przemysław Dziąg.

Ile kosztuje świadectwo energetyczne

Eksperci Otodom podają, że koszt świadectwa energetycznego zależy od kilku czynników, związanych z budynkiem i jego lokalizacją. Istotna jest wielkość budynku, stopień skomplikowania jego konstrukcji, rodzaj zastosowanych instalacji wewnętrznych czy dostępność dotychczasowej dokumentacji technicznej. Zazwyczaj cena świadectwa sporządzanego dla domu jest większa niż dla mieszkania.

Wysokość kosztów różni się też w zależności od regionu i miejscowości. Najwięcej płaci się w Warszawie – za mieszkanie od ok. 500 zł, za dom jednorodzinny od ok. 600 zł, a za dom wielorodzinny od 1,5 tys. zł. W pozostałych dużych miastach Polski koszt sporządzenia świadectwa to ok. 700-800 zł, a w mniejszych miastach i miejscowościach – ok. 400-500 zł. Ceny te mogą jednak szybko pójść w górę, wraz ze wzrostem popytu wykreowanym przez nowe przepisy - oceniają eksperci.

Jeśli dla budynku lub jego części zostało już sporządzone świadectwo charakterystyki energetycznej, trzeba podawać w ogłoszeniu o sprzedaży lub najmie informacje z dokumentu: wskaźniki rocznego zapotrzebowania na energię użytkową, energię końcową, nieodnawialną energię pierwotną, udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową oraz jednostkową wielkość emisji CO2.

Za niedopełnienie obowiązku grozi kara

Osobom, które nie zastosują się do obowiązującego wymogu i nie przedstawią świadectw przy transakcji najmu lub sprzedaży nieruchomości grozi kara grzywny w wysokości od 20 do pięciu tysięcy złotych. Objąć może ona też osoby oraz firmy uprawnione do opracowywania świadectw energetycznych, które przy wystawianiu tego rodzaju dokumentów posłużą się fałszywymi danymi lub oświadczeniami - przypomnieli eksperci.

Świadectwo charakterystyki energetycznej nie jest wymagane kiedy wykorzystujemy istniejący budynek lub lokal "na własny użytek", czyli gdy nie zamierzamy go wynajmować lub sprzedawać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(21)
Xyz
3 miesiące temu
Czyli jak Sprzedałem mieszkanie to muszę jeszcze zaplacic 1500 i wysłać osobie która kuliła mieszkanie ?
Renata
6 miesięcy temu
Czy jest potrzebne świadectwo energetyczne przy sprzedaży miejsca postojowego w formie udziału w hali garażowej w budynku mieszkalnym, gdy hala jest ogrzewana wspólnym systemem grzewczym z pozostałymi lokalami mieszkalnymi w budynku wielorodzinnym? Budynek został oddany do użytkowania w 2017 roku i ma sporządzony certyfikat energetyczny. Planuję sprzedaż mieszkania i mam wykonany certyfikat energetyczny dla lokalu mieszkalnego.
Quark
7 miesięcy temu
Skoro to obowiązek, to może ceny wykonania świadectwa powinny być regulowane jak za przegląd techniczny auta.
Tadeusz
7 miesięcy temu
Apeluję do wszystkich piszących na forach. Nie obwiniajcie za podejmowane anomalie prawne w budownictwie Rządu RP, to uchwalają nawiedzeni inaczej brukselscy urzędasy wspomagani przez im podobnych euro posłów z PO, PSL, Lewaków i zielonych, natomiast Rząd RP musi to stosować ażeby nie nadziać się na rozprawy przed praworządnymi inaczej sędziami brukselskim.
wierny
7 miesięcy temu
Macie głosować na Pis bo oni wam dajom , nie to co poprzednicy
...
Następna strona