Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KB
|

Bilet w jedną stronę. Szwajcarzy nakłaniają bezdomnych do opuszczenia ich kraju

454
Podziel się:

Władze Bazylei zaoferowały bezdomnym darmowy bilet w jedną stronę do dowolnego innego miejsca w Europie, pod warunkiem że ci zgodzą się podpisać umowę, że do Szwajcarii już nie wrócą. Nie jest to pierwsza tego typu akcja wymierzona w ludzi żyjących na ulicy w tym kraju.

Bilet w jedną stronę. Szwajcarzy nakłaniają bezdomnych do opuszczenia ich kraju
Szwajcarzy oferują bezdomnym bilet w jedną stronę i zakazują powrotu (stock.adobe)

Toprak Yergu, rzecznik prasowy Departamentu Sprawiedliwości w Bazylei, powiedział lokalnej gazecie "20 Minutes", że osoby bezdomne mogą zgłosić się po voucher podróżny i 20 franków szwajcarskich (równowartość 82 zł). W zamian za to muszą jednak podpisać umowę, w której zobowiązują się nie wracać do kraju przez określony czas - pisze "Newsweek".

Urzędnik poinformował placówkę, że każdej osobie przyłapanej na naruszeniu tej umowy grozi deportacja.

Zobacz także: Najniższa krajowa 3300 zł w 2022 roku? Ekspertka: To zabójcze dla wielu firm

"Beneficjenci muszą zobowiązać się na piśmie, że nie będą wracać do Szwajcarii — przynajmniej przez pewien okres. Jeśli zostaną ponownie sprawdzeni, ryzykują wydalenie z naszego kraju" - powiedział Yergu.

Trzydziestu jeden bezdomnych już skorzystało z tej oferty, w tym 14 z Rumunii i 7 z Niemiec.

Lewicowa opozycja nazwała tę ofertę "oczyszczaniem ulic" i przypomniała, że to nie jest pierwsza tego typu akcja w kraju wymierzona w bezdomnych.

W styczniu 2014 r. urzędnicy w Genewie umieścili w areszcie bezdomną kobietę po tym, jak ta nie zapłaciła 500 franków (ok. 2065 zł) grzywny za żebractwo na ulicach.

Europejski Praw Człowieka uchylił jednak wyrok miasta i orzekł, że takie potraktowanie bezdomnej kobiety było niezgodne z prawem. Miasto musiało wypłacić kobiecie odszkodowanie w wysokości 922 euro.

Z kolei we wrześniu 2016 r. rząd szwajcarskiego kantonu Vaud ze stolicą w Lozannie przyjął ustawę zakazującą żebractwa na tym obszarze.

Grupy praw człowieka oraz partie lewicowe próbowały unieważnić ten zakaz w sądzie konstytucyjnym Vauda, ale ich petycje zostały odrzucone.

Krytycy zakazu argumentowali, że przepisy wykluczają osoby biedne, natomiast zwolennicy przepisów "zero tolerancji dla żebractwa" podkreślali, że to środek niezbędny do ochrony obywateli przed zorganizowanymi grupami przestępczymi, które wykorzystują społeczność bezdomnych.

Dziennikarze "Newsweeka" zwrócili się do szwajcarskiego Federalnego Departamentu Spraw Zagranicznych o komentarz w tej sprawie, ale do czasu publikacji tekstu nie uzyskali żadnej odpowiedzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(454)
MSC
rok temu
Trzydziestu jeden bezdomnych już skorzystało z tej oferty, w tym 14 z Rumunii i 7 z Niemiec." - matematyka lvl: wracaj do przedszkola liczyć na palcach.
Joda
2 lata temu
bu haha !!partie lewicowe przeciw zakazowi żebractwa??? czyżby wiedziały czym kończą sie ich żądy???!!!
kkk
2 lata temu
Oni nie mają zamiaru deportować WSZYSTKICH bezdomnych, tylko tych którzy tu przyjechali i sobie nie poradzili. Większość źle zrozumiała przez chwytliwy artykuł. Odsyłają do swoich państw.
kkk
2 lata temu
Rząd nie ma zamiaru deportować WSZYSTKICH bezdomnych, tylko tych którzy do kraju przyjechali, ale sobie nie poradzili. To oczywiste, że nie deportują każdego. Po prostu odsyłają ich do swoich państw.
Bułeczka
2 lata temu
Jeśli ktoś chce być bezdomnym to chyba jest chory umysłowo. Powinni zagonić do pracy jakiejkolwiek. Choćby sprzątanie ulic.
...
Następna strona