Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Tarcza antyinflacyjna będzie obowiązywać krócej? Rzecznik rządu komentuje

18
Podziel się:

Piotr Müller zapewnił, że instrumenty zawarte w tzw. tarczy antyinflacyjnej nie będą obowiązywać krócej, niż zapowiedziano. Wchodząca w życie 1 lutego obniżka podatku VAT na żywność ma obowiązywać do 31 lipca. Müller skomentował także dane dotyczące PKB w Polsce w 2021 roku. -To są dobre informacje, które mogą nas dobrze nastrajać na przyszłość — powiedział polityk.

Tarcza antyinflacyjna będzie obowiązywać krócej? Rzecznik rządu komentuje
Piotr Muller, rzecznik rządu (KPRM, Adam Guz)

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że obwiązanie tarczy antyinflacyjnej nie zostanie skrócone skrócony mimo dobrych danych o konsumpcji i wzroście PKB w 2021 roku. Müller wyraził też nadzieję, że kolejne działania rządu mające na celu stabilizacji cen nie będą konieczne.

Rzecznik rządu Mateusza Morawieckiego zapewnił, że półroczny okres obowiązywania tarczy antyinflacyjnej nie zostanie skrócony. Wskazał, że rozwiązania tarczy mają ustabilizować ceny na rynku. "Miejmy nadzieję, że dalsze działania nie będą potrzebne" - dodał.

Rekordowy wzrost PKB w 2021 roku

Główny Urząd Statystyczny podał w poniedziałek, że według wstępnego szacunku produkt krajowy brutto w 2021 r. był wyższy o 5,7 proc. w porównaniu z 2020 r. Popyt krajowy wzrósł o 8,2 proc., inwestycje — o 8,0 proc., a konsumpcja prywatna — o 6,2 proc.

Zobacz także: Hanna Gronkiewicz-Waltz: "Na Polskim Ładzie straciłam 400 zł"

Odnosząc się do podanych przez GUS danych, Piotr Müller podkreślił, że wzrost PKB jest na bardzo satysfakcjonującym poziomie.

- Wskaźnik, jeśli chodzi o produkcję przemysłową, jest bardzo wysoki, nienotowany od wielu, wielu lat. To są dobre informacje, które mogą nas dobrze nastrajać na przyszłość. To nie oznacza, że nie musimy teraz interweniować w sytuacji zwiększonych cen, bo czym innym jest wzrost PKB, a czym innym kwestie inflacyjne, aczkolwiek one są częściowo ze sobą związane — powiedział Müller.

Piotr Müller powiedział także, że w wielu państwach UE inflacja jest wyższa niż w Polsce, w kraju jest też bardzo niski wskaźnik bezrobocia.

- To, co się udało wspólnymi siłami, przedsiębiorcom i rządowi, który stworzył tarcze antykryzysowe, to uratować miejsca pracy, doprowadzić do sytuacji, w której nie trzeba było likwidować setek tysięcy miejsc pracy, przerywać łańcuchów dostaw. Gdyby się to stało, poziom inflacji byśmy obserwowali na jeszcze wyższym poziomie – powiedział Piotr Müller.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
Ted
2 lata temu
Jak można tak oszukiwać naród .Według pisowskich kłamców żyjemy w kraju miodem i mlekiem płynącym alr skoro jest tak dobrze to czemu jest tak źle.Pisowsja perfidia
Pozdro
2 lata temu
Tarcza i co dalej po tarczy bo ona w kwestii firm odliczający wat nie obniża kosztów działalności nawet o 1 grosz
MaT
2 lata temu
Wynik na zamówienie 🤣
Zyga
2 lata temu
Jak jest tak dobrze to dlaczego GUS nie podał wczoraj na koniec miesiąca szybkiego szacunku inflacji za mc styczeń 2022r? Picu , picu to się już niedługo okaże co też rząd dobrego zrobil żeby obniżyć inflację.
Roman
2 lata temu
Koszyk towarów i usług to jak mniemam wskaźnik inflacji, ale w zakresie tego współczynnika nie ma podaży pieniądza, zabawne prawda