Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

To może być prawdziwy przełom. Chodzi o badania nad fuzją jądrową

21
Podziel się:

Amerykańscy naukowcy z National Ignition Facility w Lawrence Livermore National Laboratory w Kalifornii (USA) po raz pierwszy przeprowadzili reakcję syntezy jądrowej, która dała więcej energii, niż potrzeba było do jej przeprowadzenia – poinformowały amerykańskie media.

To może być prawdziwy przełom. Chodzi o badania nad fuzją jądrową
Technik sprawdza układ optyczny wewnątrz konstrukcji nośnej przedwzmacniacza w Lawrence Livermore National Laboratory (East News, Damien Jemison)

Rekordowej syntezy dokonano, działając na plazmę zawierającą izotopy wodoru światłem największego lasera na świecie. Zużywając 2,1 megadżula (MJ) energii - uzyskano 2,5 megadżula (dla porównania – wartość opałowa litra benzyny to nieco ponad 40 megadżuli). Jako pierwszy poinformował o tym "Financial Times". O sprawie pisała także agencja Associated Press.

Według zapowiedzi amerykańskiego Departamentu Energii, opublikowanej przez CNN, sekretarz ds. Energii USA Jennifer Granholm ogłosi we wtorek "wielki przełom naukowy".

Fuzja jądrowa. Lata pracy naukowców

Od dziesięcioleci naukowcy próbują odtworzyć syntezę (fuzję) jądrową – reakcję, dzięki której Słońce i inne gwiazdy wytwarzają ogromne ilości energii przez miliardy lat.

Do fuzji jądrowej dochodzi wówczas, gdy dwa lub więcej atomów łączy się w jeden większy atom. Proces ten generuje ogromną ilość energii w postaci ciepła. Synteza jądrowa nie powoduje emisji dwutlenku węgla, nie powstają w tej trakcie długożyjące izotopy promieniotwórcze, a paliwo wodorowe mieszczące się w szklance mogłoby zapewnić przeciętnemu gospodarstwu domowemu energię na setki lat.

"Najprostszym" sposobem przeprowadzenia syntezy jądrowej jest eksplozja bomby termojądrowej – wybuch bomby atomowej dostarcza odpowiedniej temperatury temperatury i ciśnienia, by doszło do przemiany izotopów wodoru (deuter i tryt) w hel. Z dość oczywistych powodów nie jest to jednak metoda nadająca się do wykorzystania w energetyce.

Praktyczne wykorzystanie syntezy jądrowej jako źródła energii okazało się bardzo trudnym zadaniem. Prace nad nią trwają od lat 50. XX wieku, ale postęp - choć stały - jest bardzo powolny. Aby doszło do syntezy, plazma musi bowiem osiągnąć co najmniej 150 milionów stopni Celsjusza. To 10 razy więcej, niż wynosi temperatura w jądrze Słońca.

Najnowsze wyniki ws. fuzji są obiecujące

Podczas syntezy jądrowej część masy łączących się atomów ulega przemianie w energię, którą unoszą ze sobą uwolnione neutrony. Energię tę w postaci ciepła można następnie wykorzystać do podgrzewania wody, wytwarzania pary i napędzania turbin.

Dużym wyzwaniem związanym z wykorzystaniem energii termojądrowej jest utrzymanie reakcji wystarczająco długo, aby mogła zasilać sieci elektryczne i systemy grzewcze.

W lutym br. brytyjscy naukowcy ogłosili, że ponad dwukrotnie pobili poprzedni rekord generowania i podtrzymywania syntezy jądrowej. Stosując wyposażone w gigantyczne magnesy urządzenie w kształcie obwarzanka zwane tokamakiem, zespół z Oxfordu w ciągu 5 sekund wygenerował rekordową ilość energii.

Cytowany w poniedziałek przez CNN brytyjski naukowiec zajmujący się syntezą jądrową, Tony Roulstone z University of Cambridge uznał nowy, uzyskany w USA wynik za obiecujący. Jego zdaniem pokazuje on zarazem, że potrzeba więcej pracy, aby synteza jądrowa była w stanie wytwarzać energię elektryczną na skalę komercyjną.

- Pracowali nad projektem i składem (plazmowego) celu oraz kształtem impulsu energii, aby uzyskać znacznie lepsze wyniki – powiedział CNN Tony Roulstone z Wydziału Inżynierii Uniwersytetu Cambridge. - Z drugiej strony wynik ten jest bardzo oddalony od faktycznego zysku energii wymaganego do produkcji energii elektrycznej. Dlatego możemy powiedzieć, że jest to sukces nauki, ale daleko mu do dostarczenia użytecznej energii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(21)
INTRO!
rok temu
a dlaczego potrzebują 10X tyle stopni co słońce?
akcja_reakcja
rok temu
Tokamat to stary pomysł. Teraz pracują nad rozwiązaniem Polywall. Nie mieszajcie faktów.
imponujące
rok temu
ale mam lepsze rozwiązanie posadzić 100 chłopa na rowerki z dynamem i przetwornicą i zobaczycie ile wykręcą megadżuli.
Okrakiem
rok temu
Ciemny lud mami się od tysiącleci obietnicami: A to że jak usypie kurhan, to nic nie trzeba będzie robić, bo zmarli przodkowie dadzą wszystko czego potrzebują żywi. To znowu, że jak wybuduje piramidy, to dobry faraon wstawi się za żywymi u bogów i ci ześlą ludziom wszystko czego pragną. Współcześnie obiecywano, że jak społeczeństwa sfinansują i zbudują zapory i elektrownie wodne, to wszystko będzie na prąd i będzie on tak tani, że nie trzeba go będzie oszczędzać. Później obiecywano, że kiedy nauczymy się wytwarzać prąd z energii atomowej, to prąd będzie darmowym źródłem energii. Na koniec ekologiczni oszuści twierdzili, że produkcja energii ze słońca i wiatru umożliwi ludzkości całkowite uniezależnienie się od innych źródeł. Tymczasem prąd jak drożał, drożał i drożeje. Kiedy okazało się, że ekologiczne źródła nie są w stanie konkurować z energetyką klasyczną celowo zawyżono ceny prądu, by ta zielona mogła konkurować z klasyczną. Teraz mami się społeczeństwa kolejną obietnicą "darmowej" energii. Kiedy coś takiego słyszę lub czytam, wiem od razu, że będzie jeszcze drożej. Powód zawsze się znajdzie
Problem
rok temu
jest taki że dla uzyskania 2,1 MJ światła laserowego potrzeba przynajmniej 5-7 MJ prądu a uzyskane 2,5 MJ ciepła da się przekształcić w elektryczność ze sprawnością w okolicach 50%. Tak więc jesteśmy nadal BARDZO DALEKO od jakiegokolwiek przełomu bo odzyskujemy około15-20% zainwestowanej energii. Bardzo cienko.
...
Następna strona