Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
WZI
|

Towar prosto od rolnika. Rząd pracuje nad nowymi przepisami

15
Podziel się:

Trwają prace nad projektem ustawy, który umożliwi rolnikom handel detaliczny i podniesie z 40 tys. zł do 100 tys. kwotę przychodów zwolnioną od podatku w ramach rolniczego handlu detalicznego.

Towar prosto od rolnika. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
Żywność od rolnika? Czemu nie. Będzie można sprzedać więcej (Flickr, Tomasz Lewicki, (CC BY-SA 2.0))
bEDSWaol

Rolniczy handel detaliczny funkcjonuje w Polsce od 2017 roku. Obecnie w ten sposób wolno sprzedawać jedynie produkty, które w całości lub części pochodzą z własnej uprawy czy hodowli.

Projektowana zmiana poszerza gamę produktów, które będą mogły być sprzedawane przez rolników. Zgodnie z nowelizacją wystarczy, że jeden składnik produktu będzie pochodził z gospodarstwa rolnika, który go sprzedaje.

Obecnie w ramach takiego handlu możliwa jest produkcja, w tym przetwórstwo żywności na małą skalę i jej sprzedawanie zarówno konsumentom, jak i lokalnym dystrybutorom, zlokalizowanym na ograniczonym obszarze kraju.

bEDSWaon
Zobacz także: Paszport dla żywności. Kołodziejczak: Zakute łby z PiS-u

Obecnie obszar ten, obejmuje województwo, w którym ma miejsce prowadzenie produkcji żywności, oraz powiaty lub miasta stanowiące siedzibę wojewody lub sejmiku województwa, sąsiadujące z tym województwem.

Projektowana zmiana rozszerza możliwość handlu na cały kraj. Projekt zakłada, że produkcja i handel w ramach rolniczego handlu detalicznego nie mogą stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa żywności i wpływać niekorzystnie na zdrowie publiczne.

bEDSWaot

Podlega ona urzędowej kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej albo Inspekcji Weterynaryjnej, a także unijnym przepisom prawa żywnościowego.

W nowych przepisach proponuje się też zniesienie maksymalnych limitów żywności zbywanej w ramach RHD w odniesieniu do sprzedaży konsumentom i pozostawienie tych limitów wyłącznie w odniesieniu do dostaw dla dystrybutorów.

W efekcie rolnicy będą mogli sprzedawać żywność do np. sklepów, restauracji czy stołówek na terenie całego kraju.

W projekcie proponuje się podwyższenie z 40 tys. do 100 tys. zł kwoty przychodów ze sprzedaży produktów wytworzonych w ramach RDH wolnej od podatku dochodowego.

bEDSWaou
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDSWaoO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
rzysko
2 miesiące temu
widze tylko niemieckie komentarze tzn ze pomysl dobry
martyrologia
2 miesiące temu
Gdzie stanie pomnik babci sprzedającej pietruszkę?
Krzysiek
2 miesiące temu
Przecież i tak nic nie płacą. Kupuję jajka, mięso, wszystko za gotówkę bez jakiegokolwiek papierka
bEDSWaoP
hyhyhyhyyyy
2 miesiące temu
Czy rząd już ma zakupione dość WAZELINY żeby starczyło dla każdej niepłacącej podatków ale licznej grupy wyborców? Bo już smarująąąąĄĄĄ
izzy
2 miesiące temu
Śmiać mi się chce.... od trzydziestu lat ta sama śpiewka a od 6 lat na pewno. Rząd pracuje, pracuje i pracuje .... i ciągle on tych przepisów jeszcze nie wprowadził.