Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Trzynaste emerytury. Minister rodziny: "Obroniliśmy ustawę"

22
Podziel się

Minister rodziny Marlena Maląg na konferencji prasowej podsumowała rządowe działania w kwestii emerytur. Przypomniała też, że w tym roku minimalna emerytura wzrasta do poziomu 1200 złotych. Natomiast wypłata tzw. trzynastych emerytur ma wystartować od kwietnia.

Na "trzynastki" i waloryzację emerytur popłynie nawet 20 mld złotych.
Na "trzynastki" i waloryzację emerytur popłynie nawet 20 mld złotych. (East News, Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)
bEhAmjVN

Na wspólnej konferencji prasowej wyniki rządowych programów emerytalnych przedstawiali: minister rodziny Marlena Maląg, wiceminister rodziny Sławomir Szwed oraz prezes ZUS Gertruda Uścińska.

- W piątek Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Od marca minimalna emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrosną z 1100 do 1200 złotych - przypomniała szefowa MRPiPS Marlena Maląg.

Szefowa resortu przypomniała, że wskaźnik waloryzacji procentowej wynosi 3,56 proc. Jednak najniższe emerytury wzrosną o 70 złotych brutto. Maląg dodała, że z waloryzacji skorzysta ponad 5 mln uprawnionych.

bEhAmjVP

Marlena Maląg odniosła się także do trzynastych emerytur. Przypomniała, że Senat wprowadził poprawki do ustawy o "trzynastce", przez co wróciła ona do Sejmu. Podkreśliła, że posłowie odrzucili poprawki wyższej izby, co w jej ocenie było "obroną" ustawy.

Zobacz także: Zobacz też: Politycy dostaną podwyżki od ZUS. Kaczyński zyska 200 zł

- W tym roku na tzw. trzynastą emeryturę dla 9,8 mln osób przeznaczymy 11,75 mld złotych - powiedziała minister na konferencji prasowej. - Planujemy realizować "trzynastki" w formie przyjętej przez Sejm - wytłumaczyła. Na "trzynastki" oraz waloryzację przeznaczone będzie łącznie 20 mld złotych.

bEhAmjVV

W jej ocenie działania rządu Zjednoczonej Prawicy wobec emerytów są "wyrazem solidarności międzypokoleniowej". Wtórował jej wiceminister Sławomir Szwed.

- Pamiętamy także o osobach starszych, niesamodzielnych. Dzięki programowi Opieka75+ wzrasta zakres usług opiekuńczych - podkreślił resortu rodziny. - Współczynnik aktywności zawodowej osób starszych wzrasta. Nasze programy mają na celu poprawę jakości i poziomu życia seniorów - dodał.

bEhAmjVW

Politycy zostali także zapytani o możliwość waloryzacji 500+. Taki temat pojawiał się ostatnio w mediach m.in. za sprawą słów wiceministra Szweda.

- Aktualnie nie pracujemy nad wzrostem programu 500+ (...) Pracujemy natomiast nad strategią demograficzną - odpowiedziała szefowa resortu rodziny. - Zarówno świadczenie 500+ będzie realizowane (...) jak i program Dobry start. Rok w rok, chcemy to zapewnić ustawowo - podkreśliła minister Maląg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhAmjWq
KOMENTARZE
(22)
emerryti
rok temu
obroniliście tak żeby emeryt nie otrzymał realnej waloryzacji
abc
rok temu
ostatni raz emerytura jak wystartuje w kwietniu juz wiecej nie wruci cieszcie sie jeszcze ostatni raz bo wybory w maju dostaniecie wiecie na kogo glosowac moze i prawda tamci wszytko zabierali kto tu mial racje zobaczymy juz niedlugo na razie wszystko zdrozalo i drozeje to juz ceny nie spadna to pewne juz zabiora te trzynastkinie nacieszysz sie oddasz podwujnie tak narud che tak ma
logiczny
rok temu
A Pan Prezes wie już na co przeznaczy 13-tą emeryturę bo się to po prostu Jemu należy?;)))
bEhAmjWr
szczepan
rok temu
Waloryzacja procentowa ,to waloryzacja ZŁODZIEJSKA, kto ma więcej dostanie więcej. Pani minister nie umie liczyć!!! To jest wasza sprawiedliwość, dla siebie.
Kso
rok temu
Ci którzy narzekają niech głosują na PO zobavzymy jak oni pomogą emerytom i chorym.Na 100 % żadnych trzynastek i tak jak kiedyś jeden z ich ministrów powiedział że w sprawie kolejek to na PKP i tu śmiech.
...
Następna strona