Notowania

Trzynaste emerytury. Minister rodziny: "Obroniliśmy ustawę"

Minister rodziny Marlena Maląg na konferencji prasowej podsumowała rządowe działania w kwestii emerytur. Przypomniała też, że w tym roku minimalna emerytura wzrasta do poziomu 1200 złotych. Natomiast wypłata tzw. trzynastych emerytur ma wystartować od kwietnia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Na "trzynastki" i waloryzację emerytur popłynie nawet 20 mld złotych. (Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)

Na wspólnej konferencji prasowej wyniki rządowych programów emerytalnych przedstawiali: minister rodziny Marlena Maląg, wiceminister rodziny Sławomir Szwed oraz prezes ZUS Gertruda Uścińska.

- W piątek Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Od marca minimalna emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrosną z 1100 do 1200 złotych - przypomniała szefowa MRPiPS Marlena Maląg.

Szefowa resortu przypomniała, że wskaźnik waloryzacji procentowej wynosi 3,56 proc. Jednak najniższe emerytury wzrosną o 70 złotych brutto. Maląg dodała, że z waloryzacji skorzysta ponad 5 mln uprawnionych.

Marlena Maląg odniosła się także do trzynastych emerytur. Przypomniała, że Senat wprowadził poprawki do ustawy o "trzynastce", przez co wróciła ona do Sejmu. Podkreśliła, że posłowie odrzucili poprawki wyższej izby, co w jej ocenie było "obroną" ustawy.

Zobacz też: Politycy dostaną podwyżki od ZUS. Kaczyński zyska 200 zł

- W tym roku na tzw. trzynastą emeryturę dla 9,8 mln osób przeznaczymy 11,75 mld złotych - powiedziała minister na konferencji prasowej. - Planujemy realizować "trzynastki" w formie przyjętej przez Sejm - wytłumaczyła. Na "trzynastki" oraz waloryzację przeznaczone będzie łącznie 20 mld złotych.

Premier Morawiecki nie chciał indeksacji 500 plus. Co ciekawe nie oczekują od niego tego Polacy.
600+? Nie, dziękuję. Polacy nie chcą waloryzacji świadczenia 500+

W jej ocenie działania rządu Zjednoczonej Prawicy wobec emerytów są "wyrazem solidarności międzypokoleniowej". Wtórował jej wiceminister Sławomir Szwed.

- Pamiętamy także o osobach starszych, niesamodzielnych. Dzięki programowi Opieka75+ wzrasta zakres usług opiekuńczych - podkreślił resortu rodziny. - Współczynnik aktywności zawodowej osób starszych wzrasta. Nasze programy mają na celu poprawę jakości i poziomu życia seniorów - dodał.

Trzynastka nie dla każdego. Ustawa zakłada wyjątki
13. emerytura. W ustawie są haczyki, nie każdy dostanie pieniądze

Politycy zostali także zapytani o możliwość waloryzacji 500+. Taki temat pojawiał się ostatnio w mediach m.in. za sprawą słów wiceministra Szweda.

Wiceminister Szwed nie ma dobrych wiadomości w sprawie waloryzacji 500+.
Waloryzacja 500 plus najwcześniej od 2021 roku. Wiceminister Szwed nie ma wątpliwości

- Aktualnie nie pracujemy nad wzrostem programu 500+ (...) Pracujemy natomiast nad strategią demograficzną - odpowiedziała szefowa resortu rodziny. - Zarówno świadczenie 500+ będzie realizowane (...) jak i program Dobry start. Rok w rok, chcemy to zapewnić ustawowo - podkreśliła minister Maląg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-02-2020

wawaokradliście niepełnosprawnych!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! a nie obroniliście!...największa złodziejska mafia to Pis

18-02-2020

34y6t52yh422462h462minimalna emerytura wzrosła mniej niz inflacja wielka porażka rzadu

18-02-2020

54yt52yh4h4inflacja wzrosła do 4,4 % rząd ma w d....emerytów rząd mówi ze ma kase to czemu minimalna emerutura nie wzrosła do 1300-1400 pln bruto ? wystarczy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (22)