Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

GUS podsumował spis ludności. Niepokojące dane

722
Podziel się:

Według ostatniego spisu powszechnego w Polsce mieszka 38 179,8 tys. osób — poinformował Główny Urząd Statystyczny. Liczba ludności w naszym kraju zmniejszyła się w ciągu 10 lat o ok. 332 tys. Niepokojące są natomiast dane na temat struktury ludności. Wynika z nich, że nasze społeczeństwo się starzeje.

GUS podsumował spis ludności. Niepokojące dane
Według ostatniego spisu powszechnego w Polsce mieszka 38 179,8 tys. osób (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

GUS rozpoczął w czwartek publikację wyników wstępnych Narodowego Spisu Powszechnego. Poinformował na początku, że w Polsce mieszka obecnie 38 179,8 tys. osób. Liczba ludności Polski była mniejsza o ok. 332 tys., czyli 0,9 proc. w porównaniu z wynikami spisu 2011 r.

Zobacz także: Narodowy Spis Powszechny. Komu grożą kary grzywny?

51,5 proc. mieszkańców Polski to kobiety, a 48,5 mężczyźni. Liczba kobiet uległa zmniejszeniu o 187,8 tys. (tj. 0,9 proc.), a mężczyzn – o 144,4 tys.

Niekorzystnie wyglądają dane na temat struktury ludności według grup wiekowych. W ciągu 10 lat zmniejszył się odsetek ludności w wieku przedprodukcyjnym – z 18,7 proc. w 2011 r. do 18,2 proc. w 2021 r., a także w wieku produkcyjnym – z 64,4 proc. do 60 proc. Wyraźnie zwiększył się natomiast udział ludności w wieku poprodukcyjnym – z 16,9 proc. do 21,8 proc., tj. o prawie 5 p.p.

Oznacza to, że w ciągu dekady przybyło ponad 1,8 miliona osób w grupie wieku 60/65 i więcej, a tym samym już ponad co piąty mieszkaniec Polski ma ponad 60 lat.

GUS poinformował również, że na terenie Polski znajduje się 15,2 mln mieszkań, zlokalizowanych w ok. 6,8 mln budynków. Liczba lokali zwiększyła się o 1,7 mln, tj. o 12,6 proc. w porównaniu ze spisem z 2011 r., a liczba budynków zwiększyła się o prawie 800 tys., tj. o 13,3 proc.

Narodowy Spis Powszechny. Wyniki

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r. Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terenie Polski. Był obowiązkowy i trwał do końca września.

Zakres informacji zbieranych w spisie powszechnym to m.in. charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa, czy zasoby mieszkaniowe.

Odmowa wzięcia udziału w spisie wiązałą się z karą w wysokości do 5 tys. zł, zaś podanie nieprawdziwych informacji groziło karą do dwóch lat pozbawienia wolności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(722)
sroney
4 miesiące temu
do KSDS z którego ministerstwa jesteś
KSDS
4 miesiące temu
Ośmioletnie rządy Platformy Obywatelskiej obfitowały w afery i skandale związane z politykami tej partii, nie tylko na szczeblu centralnym, ale też lokalnym. Były to rządy wielkich afer takich jak hazardowa, afera Amber Gold, Infoafera, podsłuchowa czy afera Beaty Sawickiej, która wybuchła jeszcze przed objęciem władzy przez PO. Nieudolne rządy PO doprowadziły do zamknięcia polskich stoczni, czyli afery stoczniowej.Platforma Obywatelska zabrała też Polakom 150 mld oszczędności zgromadzonych w OFE aby spłacić część zadłużenia ZUS. Donald Tusk stwierdził wtedy, że pieniądze wpłacane na konta OFE nie należą do obywateli.
Iza
4 miesiące temu
Władze domagają się rodzenia więcej dzieci. Wśród polityków większość to ludzie nieprzygotowani do emerytur, np. kawalerowie a niektórzy bezdzietni, rodziny z 1 lub 2 dzieci - to obraz ludności jaki sami stworzyli, kto ma im dać emeryturę?. A gdzie rekompensata dla dzieci, które wychowują (wychowały) dzieci swoich rodziców?! Takie wykorzystywanie dziecka również powinno podchodzić pod rodzicielstwo a nie pod pogardę, że nie ma swojego. Dziecko które wychowało młodsze dziecko/dzieci swoich rodziców często nie ma już siły na posiadanie własnego. Bo czas przewijania, bawienia, karmienia kaszką, odrabiania lekcji, wychowywanie - mówienie co dobre a co złe, dzielenie się pieniędzmi z nim/nimi - ma już za sobą. I w wieku ok 30-ki marzy o jednym ODPOCZĄĆ i wreszcie zacząć odkładać na własny kąt, zrobić studia by trochę lepiej zarabiać lub wyjechać zagranicę za trochę lepszym życiem. Dom rodzice maja jeden więc reszta musi sobie poradzić.
Noe
4 miesiące temu
Zmiana po 10 latach to nie zasługa PIS tylko stały dopływ środków na modernizację naszego kraju z Uni Europejskiej. Jesteśmy jej członkami dzięki lewicy. Otwarte granie pozwalają na prace zagranicą a inwestycje w kraju. Obecnie praca zagranica nie ogranicza comiesięcznego pobytu z rodziną. Teraz nadchodzi czas spłaty więc PIS chciałby się wycofać a brak dopływu z UE załatać wyższymi podatkami i karami. Przyzwyczaili się do dobrobytu otrzymywanego bez wysiłku. Wystarczy nocną porą zmiana ustawy, wprowadzenia z dnia na dzień rozporządzeń dotyczących kar, podwyższenia cen nawet o 300%.
kimm
4 miesiące temu
Osób - jakich Osób ???? Chcemy poznać ilu jest Polaków? Mega-manipulacja!
...
Następna strona