Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRJ
|
aktualizacja

Uber w sądzie. To ważny wyrok dla kierowców

5
Podziel się:

Sąd najwyższy w Wielkiej Brytanii zdecydował, że kierowcy Ubera są pracownikami korporacji, a nie zleceniobiorcy. Co to zmienia na Wyspach? To dobra informacja dla kierowców firmy, bo oznacza, że przysługują im wszystkie prawa pracownicze. Uber broni się, że tylko dostarcza technologię i nikogo nie zatrudnia.

Uber w sądzie. To ważny wyrok dla kierowców
Sądy poprzednich, trzech instancji, sądy pracy, sądy cywilne przyznawały rację obu kierowcom. Uber jednak za każdym razem korzystał ze swojego prawa do odwołania się od wyroków. (PAP/EPA, PAP/EPA/WILL OLIVER, WILL OLIVER)

Linia obrony Ubera w tej sprawie nie jest niczym nowym. W podobnych przypadkach firma zapewniała już, że to kierowcy świadczą usługi zawierając umowy z pasażerami. Z kolei holenderska, globalna korporacja dostarcza tylko technologii, by mogli się wzajemnie znaleźć.

Piątkowe rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego jest ostatnim etapem toczącej się od 2015 r. sprawy sądowej dotyczącej statusu kierowców Ubera, którą rozpoczęło dwóch jego byłych kierowców, obecnie już bardzo rozpoznawalnych - James Farrar i Yaseen Aslam.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Maseczki - nowe zasady. "Ubolewam że tak późno"

Sądy poprzednich, trzech instancji, sądy pracy, sądy cywilne przyznawały rację obu kierowcom. Uber jednak za każdym razem korzystał ze swojego prawa do odwołania się od wyroków.

Holenderski potentat przewozowy za każdym razem argumentowała, że jest tylko pośrednikiem dla kierowców i pasażerów, których łączy aplikacja Uber. Jak uzasadniali prawnicy giganta, przez rezerwacji przejazdu, dochodzi do zawarcia umowy bezpośrednio między kierowcą a pasażerem.

Na jej mocy, kierowca zgadza się świadczyć usługi transportowe pasażerowi i kropka. Sąd najwyższy nie pozwolił jednak firmie na postawienie tej kropki. Choć Uber bronił się jeszcze, że przecież kierowcy pracują wtedy, kiedy chcą i ile czasu chcą, nie mają ustalonych godzin pracy ani dyżurów.

Sąd zdecydował jednka inaczej. W uzasadnieniu wyroku napisano: "Prawidłowy wniosek był taki, że Uber zawiera umowy z pasażerami i angażuje kierowców do dokonywania rezerwacji na jego rzecz". Ponadto są uznał, że kierowcy nie mają wpływu na wysokość pobieranych opłat". Dlatego kierowcy sa pracownikami firmy.

Wyrok nie kończy jednak sprawy. Mimo że Sąd Najwyższy jest ostatnią instancją odwoławczą, Uber przekonuje, że wyrok odnosi się tylko do grupy kierowców reprezentowanej przez Farrara i Aslama, a nie do wszystkich.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
Kris
3 lata temu
Zlikwidować ubera i wszystkie podobne firmy!
Kierowca uber...
3 lata temu
Artykul jest o UK, tutaj kazdy kierowca ubera posiada wszystkie papiery i ubezpieczenie jak normalny kierowca taksowki, egzamin jest latwiejszy i nie mozna zabierac ludzi z ulicy tylko przez aplikacje, ale wszystkie formalnosci sa takie same. Koszty sa takie same, w Polsce tylko jak zawsze burdel.
Mariusz
3 lata temu
Popieram, chcesz zarabiać załóż firmę ponoś koszty płać podatki i nie zabieraj pracy innym pracując pod przykrywką aplikacji aaaaa jeszcze ubezpiecznie na auto nie tylko OC ale również na przewóz osób (droższe jest podpowiem) Wiem ze nie będę miał przychylnych komentarzy ale taka jest niestety prawda , dla porównania noście spodnie od krawcowej która szyje je w domowym zaciszu i kosztują 50 pln a nie kupujcie markowych po 200-300 pln . Dlaczego nie wspomożecie lokalnego krawca??? Ps.nie jestem taksówkarzem
demokracja
3 lata temu
W RP pracują kapitaliści a niewolnicy wykonują tylko polecenia.
_Jorah
3 lata temu
.. Uberować i nie ustawać ..