– Jesteśmy świadkami wzmożonych i ciągłych prób destabilizacji Mołdawii. Nowy system sankcji da nam możliwość dalszego wzmacniania odporności Mołdawii poprzez namierzanie tych, którzy próbują zdestabilizować kraj. To ważny polityczny sygnał wsparcia UE dla Mołdawii w obecnej trudnej sytuacji – stwierdził Josep Borrell, Wysoki Przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa.
UE przygotowuje nowy pakiet sankcji
Dzięki nowym ramom Unia będzie mogła na przykład objąć sankcjami osoby, które utrudniają lub podważają demokratyczny proces polityczny. Chodzi np. o utrudnianie przeprowadzenia lub podważanie wyborów. Sankcjami mogą być też objęte osoby próbujące obalić porządek konstytucyjny, w tym poprzez akty przemocy. To samo dotyczy osób, które dopuściły się poważnych nadużyć finansowych dotyczących środków publicznych i nielegalnego eksportu kapitału.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dzięki nowym możliwościom UE będzie mogła np. zamrozić aktywa takich osób. W grę wchodzą również zakaz udostępniania środków dla osób fizycznych i podmiotów oraz zakaz wjazdu do UE dla osób fizycznych.
A jest to potrzebne, gdyż od wybuchu wojny w Ukrainie nasiliły się wysiłki zmierzające do destabilizacji Mołdawii. Tym samym stanowią one bezpośrednie zagrożenie dla stabilności i bezpieczeństwa zewnętrznych granic UE. Szczególnie że Rada Europejska przyznała Mołdawii 23 czerwca 2022 r. status kraju kandydującego.
Ukraina zniesie kontrole celne
Ukraina natomiast zobowiązała się znieść kontrole celne na granicy z Mołdawią. Wszystko po to, by usprawnić transport towarowy między oboma krajami. Informację o porozumieniu podał m.in. portal infotag.md, który dotarł do treści porozumienia.
Z dokumentu wynika, że ukraińskie służby graniczne podjęły decyzję o zniesieniu kontroli celnych w punkcie granicznym pomiędzy ukraińskim miastem Reni a mołdawską miejscowością Giurgiulesti. Nowe przepisy mają obowiązywać na podstawie protokołu do umowy z 20 marca 1993 r. o transporcie kolejowym pomiędzy oboma krajami, który przedstawiciele Mołdawii i Ukrainy podpisali w czwartek.
Rząd Dorin Receana stwierdził, że zmiana pozwoli na "skrócenie czasu transportu towarów" do zespołu portowego Giurgiulesti u ujścia Prutu do Dunaju, a także do Rumunii. Mołdawskie władze spodziewają się, że w konsekwencji dojdzie do spadku finalnego kosztu transportowanych w obu kierunkach towarów.
"Jednocześnie zmianie ulegną łańcuchy logistyczne poprzez przekierowanie transportu towarów z dróg na linie kolejowe. W rezultacie nastąpi spadek obciążenia krajowych dróg publicznych" – przekazał rząd Mołdawii.