Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UE zaostrza przepisy o emisji spalin, Polacy spieszą się z zakupem samochodów

100
Podziel się:

Od stycznia 2020 roku wejdzie w życie zmiana zaostrzająca limity emisji CO2 w samochodach. Polacy chcą jej uniknąć, dlatego wykupują samochody jeszcze przed końcem roku.

Polacy spieszą się z zakupem samochodów. By zarejestrować je przed zaostrzeniem przepisów.
Polacy spieszą się z zakupem samochodów. By zarejestrować je przed zaostrzeniem przepisów. (Fotolia)
bECUWWzV

Od stycznia sprzedano w Polsce ponad 565 tys. samochodów osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 3,5 tony. To wzrost o 3,09 proc., jeżeli porównać analogiczne dane z roku wcześniej – podaje portal next.gazeta.pl.

Zdaniem Szymona Sołtysika z Mazda Motor Biznes to efekt zaostrzenia przepisów unijnych dotyczących limitu emisji CO2 dla samochodów osobowych. Sołtysik w programie "Studio Biznes" tłumaczy, że limit emisji CO2 nie jest tym samym, co norma emisji spalin.

Obecnie pojazdy mogą emitować 130 gramy – co było łatwe do spełnienia dla branży, gdyż norma emisji CO2 w pojazdach wynosi 120 gramów. Od stycznia jednak limit ulegnie zmianie.

bECUWWzX
Zobacz także: Zobacz też: Obowiązkowe OC – warto sprawdzić. Nawet 5200 zł kary

– Od 1 stycznia każdy nowo zarejestrowany samochód, jeśli będzie przekraczał limit 95 gramów CO2, to od każdego grama więcej wyemitowanego będzie trzeba zapłacić karę w wysokości - uwaga – 95 euro, od każdego samochodu – tłumaczy Sołtysik.

bECUWWAd

Karę będą musieli zapłacić producenci, którzy, prawdopodobnie, przerzucą ją na klientów. Co ważne, przy opłacie kary nieistotnym będzie data produkcji samochodu, ale data rejestracji go w urzędzie.

To by mogło tłumaczyć wzrost zainteresowania Polaków kupnem samochodów. W listopadzie rejestracje pojazdów (osobowych i dostawczych) wzrosły o niemal 2 proc., w porównaniu z listopadem 2018 roku. Wskazuje na to raport firmy analitycznej IBRM Samar, która powołała się na dane Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Jednak jeszcze więcej pojazdów kupowaliśmy w październiku.

Zaostrzenie limitu emisji CO2 nie jest jedyną zmianą, jaka w ostatnich miesiącach dotknęła branżę motoryzacyjną. Jak tłumaczy Samar, wraz z wprowadzeniem normy WLTP (która zaostrzała normy pomiarów zużycia paliwa) w ubiegłym roku firmy kupowały auta przed wejściem w życie przepisów. Po 1 września 2018 roku, kiedy to norma WLTP zaczęła funkcjonować, sprzedaż spadła.

bECUWWAe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECUWWAy
KOMENTARZE
(100)
julia
2 lata temu
a jakie te normy są? bo tu tylko głupoty jak to wszyscy się rzucili i nakupili aut
Zgred
2 lata temu
Czas opuścić tę unię! Dlaczego Polacy mają finansować polityki imigracyjne unii? Bo jak inaczej jak nie finansowaniem nazwać KONIECZNOŚĆ kupowania towarów wyprodukowanych przez firmy zachodnio unijne!
Dsu
2 lata temu
Kupujący spieszą się z kupnem, natomiast sprzedającym nie zależy na pozbyciu się tych samochodów. Co za ironia w handlu.
bECUWWAz
kierowca
2 lata temu
Znowu opłacony redaktor Polacy z niczym sie nie śpieszą w styczniu będzie nowy rocznik tańszych aut używanych
Gbur
2 lata temu
Podobno w 2021 z rur wydechowych ma wylatywać trawa, a nie spaliny.
...
Następna strona