Notowania

motoryzacja
05.12.2019 17:20

UE zaostrza przepisy o emisji spalin, Polacy spieszą się z zakupem samochodów

Od stycznia 2020 roku wejdzie w życie zmiana zaostrzająca limity emisji CO2 w samochodach. Polacy chcą jej uniknąć, dlatego wykupują samochody jeszcze przed końcem roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Polacy spieszą się z zakupem samochodów. By zarejestrować je przed zaostrzeniem przepisów.

Od stycznia sprzedano w Polsce ponad 565 tys. samochodów osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 3,5 tony. To wzrost o 3,09 proc., jeżeli porównać analogiczne dane z roku wcześniej – podaje portal next.gazeta.pl.

Zdaniem Szymona Sołtysika z Mazda Motor Biznes to efekt zaostrzenia przepisów unijnych dotyczących limitu emisji CO2 dla samochodów osobowych. Sołtysik w programie "Studio Biznes" tłumaczy, że limit emisji CO2 nie jest tym samym, co norma emisji spalin.

Obecnie pojazdy mogą emitować 130 gramy – co było łatwe do spełnienia dla branży, gdyż norma emisji CO2 w pojazdach wynosi 120 gramów. Od stycznia jednak limit ulegnie zmianie.

Zobacz też: Obowiązkowe OC – warto sprawdzić. Nawet 5200 zł kary

– Od 1 stycznia każdy nowo zarejestrowany samochód, jeśli będzie przekraczał limit 95 gramów CO2, to od każdego grama więcej wyemitowanego będzie trzeba zapłacić karę w wysokości - uwaga – 95 euro, od każdego samochodu – tłumaczy Sołtysik.

Import kwitnie, ale branża zdecydowanie nie należy do łatwych
Polacy umiłowali sprowadzane z Niemiec auta. Wciąż wierzymy w mit jeżdżenia "tylko do kościoła"

Karę będą musieli zapłacić producenci, którzy, prawdopodobnie, przerzucą ją na klientów. Co ważne, przy opłacie kary nieistotnym będzie data produkcji samochodu, ale data rejestracji go w urzędzie.

To by mogło tłumaczyć wzrost zainteresowania Polaków kupnem samochodów. W listopadzie rejestracje pojazdów (osobowych i dostawczych) wzrosły o niemal 2 proc., w porównaniu z listopadem 2018 roku. Wskazuje na to raport firmy analitycznej IBRM Samar, która powołała się na dane Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Jednak jeszcze więcej pojazdów kupowaliśmy w październiku.

Resort finansów wypowiada wojnę optymalizacjom podatkowym na handlu samochodami
Koniec z umowami "na Niemca". Ministerstwo Finansów bierze się za handel samochodami

Zaostrzenie limitu emisji CO2 nie jest jedyną zmianą, jaka w ostatnich miesiącach dotknęła branżę motoryzacyjną. Jak tłumaczy Samar, wraz z wprowadzeniem normy WLTP (która zaostrzała normy pomiarów zużycia paliwa) w ubiegłym roku firmy kupowały auta przed wejściem w życie przepisów. Po 1 września 2018 roku, kiedy to norma WLTP zaczęła funkcjonować, sprzedaż spadła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: motoryzacja, branża motoryzacyjna, samochody, samochody w polsce, ue, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-12-2019

karolten artykuł "śmierdzi" mi lobbowaniem

05-12-2019

zrezygnować czy co?Ostatnio zostałem wypchnięty z kolejki po Mercedesa AMG. Tłum uznał, że skoro nie było mnie w kolejce w nocy to moje miejsce przepadło.

06-12-2019

Czytajacy coś tam, cos tam.CO2 , H2O HCL ? Eko-idio-terroryści zrobią wszystko , żeby wspierać jakieś głupie lobby zarabiające na chaosie. Ja we Francji powstały fabryki … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (99)