Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
fundusze unijne
05.04.2015 12:56

Agencja Rozwoju Przemysłu chce pozyskać pół miliarda złotych z UE

Pieniądze mają być przyznane na 6 lat z funduszy Unii Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Agencja Rozwoju Przemysłu)

Agencja Rozwoju Przemysłu chce pozyskać 500 milionów złotych z funduszy UE na lata 2014-2020 na działalność innowacyjną, tj. transfer technologii i wejścia kapitałowe w ich komercjalizację - zapowiedziała prezes ARP Aleksandra Magaczewska (na zdjęciu).

- W nowej perspektywie finansowej liczymy na pozyskanie około 500 mln zł - powiedziała Magaczewska. Zaznaczyła, że środki UE będą przeznaczone na Platformę Transferu Technologii i na wejścia kapitałowe w ramach ARP Venture. Podkreśliła, że do czerwca powinno być wiadomo, ile funduszy UE uzyska ARP.

Wyjaśniła, że wejścia kapitałowe w dużej mierze będą powiązane z Platformą Transferu Technologii, czyli przedsiębiorcy będą mogli otrzymać dofinansowanie na zakup licencji bądź nieopatentowanej wiedzy technologicznej. Następnie ARP Venture zainwestuje w komercjalizację tej technologii.

Magaczewska zapowiedziała też, że w tym roku ARP z własnych środków chce przeznaczyć na wsparcie innowacji 145 mln zł, m.in. kwotą 70 mln zł dokapitalizuje ARP Venture, która inwestuje w innowacyjne projekty małych i średnich firm. Reszta będzie przeznaczona na innowacje dużych przedsiębiorstw.

Platforma Transferu Technologii ma powstać w maju i będzie współfinansowana ze środków UE. Jak wyjaśniła wiceprezes ARP Patrycja Zielińska, będzie to "bank patentów i nieopatentowanej wiedzy technologicznej" dostępny dla wszystkich przedsiębiorców.

W ubiegły poniedziałek utworzona w listopadzie ubiegłego roku ARP Venture podpisała pierwszą umowę pożyczki na kwotę 9 mln zł. Wesprze ona produkcję ekologicznych materiałów budowlanych. - W ten sposób firma GRC Technologie z Krakowa pozyska niezbędny kapitał na ostatnim etapie wdrażania innowacyjnego produktu - czytamy w informacji ARP. Do produkcji materiałów budowlanych GRC Technologie wykorzysta uboczne produkty spalania węgla.

Spółka ARP Venture pozytywnie oceniła też 10 innych projektów m.in. z obszaru medycznego i kosmicznego.

Czytaj więcej w Money.pl
Metale nieżelazne i szansa na 200 milionów Na granty po połowie złożą się KGHM oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
1,6 mld zł dotacji dla polskich firm na badania Przedmiotem dofinansowanego projektu musi być rozwiązanie, wpisujące się w "Krajową inteligentną specjalizację".
Ruszyła szósta edycja konkursu na Rolnika Roku W konkursie przewidziane są wysokie nagrody pieniężne.
Tagi: fundusze unijne, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, gospodarka polska, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz