Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

WAŻNE:
Zarobki w Polsce rozczarowały. GUS podał dane

Ban na granicy. Wkrótce szkodliwe ubrania z Azji nie będą wpuszczane do Unii

Ban na granicy. Wkrótce szkodliwe ubrania z Azji nie będą wpuszczane do Unii

Do Unii Europejskim szerokim strumieniem trafiaja ubrania i buty, które zawierają szkodliwe substancje Fot. JACEK RENARD
Do Unii Europejskim szerokim strumieniem trafiaja ubrania i buty, które zawierają szkodliwe substancje

33 substancje chemiczne stosowane w produkcji odzieży i obuwia na cenzurowanym. Są rakotwórcze, więc Komisja Europejska zakazała ich sprzedaży na terenie Unii.

Ograniczenia zostały opracowane na podstawie zaleceń naukowych i technicznych Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) w Helsinkach i po szeroko zakrojonych konsultacjach z zainteresowanymi stronami – informuje serwis WNP.

Nowe limity chemikaliów o charakterze rakotwórczym, mutagennym i negatywnie wpływających na rozrodczość człowieka zaczną obowiązywać 24 miesiące po opublikowaniu rozporządzenia w Dzienniku Urzędowym UE. Co to oznacza dla producentów i importerów?

Do czasu wejścia obostrzeń w życie albo będą musieli gruntownie zmienić skład chemiczny barwników czy tworzyw sztucznych wykorzystywanych w produkcji odzieży i obuwia, albo sprzedawane przez nich produkty nie będą dopuszczone do wspólnego rynku. Część europejskich sieci handlowych będzie musiała zmienić dostawców.

Czytaj też: Wielka moda w małym Rzgowie. Łódzkie to odzieżowa potęga nie do złamania

Resort przedsiębiorczości likwiduje "antyrodzinny" przepis


 

Należy się spodziewać, że ograniczenia uderzą przede wszystkim w azjatyckich producentów, głównie niemarkowej taniej odzieży i obuwia. Zdaniem specjalistów, mogą one zawierać m.in. arszenik, kadm i chrom.

Niektórzy producenci oferują buty, ubrania i wyroby tekstylne, w których znajduje się nawet ponad sto związków chemicznych.

 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
Frania
2018-10-12 13:23
Ale śmieci z zachodu tonami przyjmujemy a może są Eco bo z zachodu ....butelki plastikowe też są bardzo proszę zdrowotne itd hipokryzja na wielką skalę
T.
2018-10-12 10:59
I tak w marketach jest już coraz mniej towaru i mniejszy wybór. Niedługo to będzie w sklepach gorzej z towarem jak było za PRL-u,gdzie buty były z prawdziwej skóry w których do dzisiaj chodzę a bielizna z czystej bawełny. Dzisiaj mamy wszystko syntetyczne, poliestrowe ,zaś buty szmaciaki pokryte plastikiem jednorazowe.
obywatel
2018-10-12 09:18
A kto im na to do tej pory pozwalał? Gdzie były wszelkie instytucje państwowe, które mają dbać o bezpieczeństwo i zdrowie obywateli?
Pokaż wszystkie komentarze (8)