Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bankructwo Grecji. Grexit prawdopodobny w przypadku fiaska rozmów

0
Podziel się:

Wypracowanie porozumienia z zagranicznymi partnerami to historyczna konieczność, na lekceważenie której Grecja nie może sobie pozwolić.

Bankructwo Grecji. Grexit prawdopodobny w przypadku fiaska rozmów
(FaceToFace/REPORTER)
bELeqGyd

Grecki bank centralny ostrzegł w środę, że jeśli negocjacje z międzynarodowymi wierzycielami nie powiodą się, Grecja znajdzie się na "bolesnym kursie" prowadzącym z początku do bankructwa kraju, a w konsekwencji do wyjścia ze strefy euro i najprawdopodobniej z UE.

Bank Grecji podkreślił w raporcie na temat polityki monetarnej, że "wypracowanie porozumienia z zagranicznymi partnerami to historyczna konieczność, na lekceważenie której Grecja nie może sobie pozwolić".

"Porozumienie pozwoliłoby Grecji na korzystanie ze sprzyjającego środowiska gospodarczego na świecie oraz z programu luzowania ilościowego EBC" - napisano w raporcie. "Obecnie naszym głównym priorytetem jest jak najszybsze stworzenie warunków, które umożliwiłyby greckiej gospodarce korzystanie z dogodnego globalnego środowiska gospodarczego oraz przyspieszenie trwałego powrotu na globalne rynki kapitałowe" - dodano.

bELeqGyf

Bank zakomunikował, że Grecji grozi nowa fala recesji i przewiduje, iż obecne spowolnienie gospodarcze nabierze tempa w drugim kwartale tego roku.

Gospodarka Grecji zaczęła rosnąć w zeszłym roku po latach zdławienia przez drastyczne środki oszczędnościowe, lecz w pierwszym kwartale br. odnotowała ujemny wzrost; PKB spadło o 0,2 proc. rok do roku.

Jak poinformował bank centralny, trwający kryzys spowodował odpływ depozytów o wartości 30 miliardów euro w okresie od października do kwietnia.

Zagrożona bankructwem Grecja od miesięcy prowadzi negocjacje z KE, MFW i EBC, które domagają się reform strukturalnych w zamian za odblokowanie kolejnej transzy pomocy w wysokości ok. 7,2 mld euro.

bELeqGyl

Obecny program pomocowy dla Aten wygasa 30 czerwca. Grecji grozi niemal natychmiastowa niewypłacalność, jeśli szybko nie otrzyma pieniędzy, jednak - w opinii rządu Ciprasa - jeśli przystanie na warunki MFW, a jej dług nie zostanie zrestrukturyzowany, to na dłuższą metę również nie będzie w stanie zrównoważyć swych finansów.

Według premiera rządu Aleksisa Ciprasa załamanie w niedzielę kolejnej rundy rozmów z wierzycielami jest wynikiem postawy MFW domagającego się od Aten radykalnych reform, w połączeniu ze stanowiskiem krajów unijnych, które nie chcą się zgodzić na redukcję greckiego długu.

Czytaj więcej w Money.pl
"Piłka jest teraz po stronie rządu Grecji" Komisja Europejska przekazała Grecji swe zastrzeżenia do najnowszej propozycji porozumienia z wierzycielami.
Nie ma porozumienia z Grecją. Jutro bankructwo? Premier Grecji Aleksis Cipras odrzucił w nocy ze środy na czwartek część propozycji złożonych przez wierzycieli Aten w celu odblokowania transzy pomocy dla Grecji.
Szantaż Grecji. Porozumienie albo bankructwo Rzecznik rządu greckiego stwierdził, że jego kraj nie spłaci 5 czerwca zadłużenia, jeśli nie będzie porozumienia z MFW.
"Nie ma szans na porozumienie z Grecją" W naszych negocjacjach nie doszliśmy wystarczająco daleko - ujawnił Jeroen Dijsselbloem.
bELeqGyG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)