Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Europejski front przeciwko sankcjom dla Iranu. Przywódcy przestrzegają Trumpa

Przywódcy Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec przestrzegli Stany Zjednoczone przed podejmowaniem decyzji, które mogłyby zaszkodzić porozumieniu ws. irańskiego programu nuklearnego, takich jak przywracanie sankcji wobec Iranu. Wcześniej podobnie wypowiedziała się w tej sprawie szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini.

Podziel się
Dodaj komentarz
(REUTERS)
Przeciwko pomysłowi Trumpa wypowiedzieli sie najważniejsi politycy w Europie.

We wspólnym oświadczeniu, wydanym po piątkowym wystąpieniu prezydenta Donalda Trumpa, przywódcy tych trzech krajów zaakcentowali, że podzielają zaniepokojenie USA irańskim programem rakiet balistycznych i destabilizującymi działaniami Iranu w regionie. Zapewnili, że są gotowi współpracować z Waszyngtonem, by zająć się tymi kwestiami.

Trump ogłosił w piątek, że nie potwierdzi przestrzegania przez Iran porozumienia nuklearnego. Zapowiedział, że "zakończy umowę", jeśli Kongres USA nie przyjmie nowych sankcji wobec Iranu.

- Stany Zjednoczone nie mogą jednostronnie unieważnić porozumienia nuklearnego z 2015 roku między Iranem a mocarstwami światowymi - podkreśliła w piątek szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini.

- Jako społeczność międzynarodowa nie możemy sobie pozwolić na zdemontowanie porozumienia nuklearnego, które funkcjonuje - oświadczyła w reakcji na decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa, który ogłosił w piątek, że nie potwierdzi przestrzegania przez Teheran tego porozumienia.

- Ta umowa nie jest porozumieniem dwustronnym. Społeczność międzynarodowa i Unia Europejska wraz z nią dały jasno do zrozumienia, że ta umowa jest i pozostanie w mocy - powiedziała Mogherini dziennikarzom.

Ruszyła budowa muru Trumpa

Podkreśliła, że porozumienie ws. irańskiego programu nuklearnego daje gwarancje, iż program ten służy i będzie służył wyłącznie celom cywilnym. Zaakcentowała, że Trump nie może tego porozumienia unicestwić. - Prezydent Stanów Zjednoczonych ma wiele uprawnień, ale nie to - oświadczyła.

Szefowa unijnej dyplomacji ujawniła, że bezpośrednio po piątkowym wystąpieniu Trumpa rozmawiała z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem.

Tagi: świat, francja, dyplomacja, bezpieczeństwo, atom, pap, iran, niemcy, usa, wielka brytania, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-10-2017

PietrekMogherini to lewaczka, zdrajczyni Europy. Ona chce miejsca dla politycznego islamu w Europie. Powiedziała to w ub. roku.

14-10-2017

safdsaHahaha skończyła się uległość europy wobec USA.

14-10-2017

JaZedne umowy nie uratują tego co ma nastąpić,a wszyscy wiemy co bedzie.

Rozwiń komentarze (7)