Notowania

Kryzys w UE. Brexit może kosztować Londyn ponad 300 mld euro

Tak twierdzą niemieccy eksperci. Straty dla pozostałych krajów Unii będą natomiast stosunkowo nieduże.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Dave Catchpole/CC BY 2.0/Flickr)

Niemieccy eksperci przygotowali raport o kosztach ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Straty dla pozostałych krajów wspólnoty będą stosunkowo nieduże.

Analitycy Fundacji Bertelsmanna, współpracując z monachijskim Instytutem Ifo, przyjrzeli się możliwym skutkom wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Eksperci doszli do wniosku, że największe straty poniosłaby sama Wielka Brytania.

Pesymistyczny wariant zakłada, że w ciągu najbliższych piętnastu lat brytyjska gospodarka straciłaby około 313 mld euro, które wypracowałaby pozostając we Wspólnocie i korzystając z unijnych przywilejów.

Autorzy raportu twierdzą, że inne kraje Unii tylko w niewielkim stopniu odczułyby gospodarczo tak zwany Brexit. W Niemczech PKB zmniejszyłby się o 0,1 proc., a w najgorszym wypadku o 0,3 proc. Reasumując, autorzy raportu piszą jednak, że na wyjściu Wielkiej Brytanii straciliby wszyscy - nie tylko gospodarczo, ale też politycznie.

7 maja w Wielkiej Brytanii odbędą się wybory parlamentarne. Premier David Cameron zapowiedział, że jeśli wygra głosowanie to rozpisze referendum w sprawie pozostania jego kraju w Unii.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wielka brytania w unii europejskiej, wielka brytania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz