Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Reformy na Ukrainie. Unia udzieli wsparcia finansowego

1
Podziel się:

Wspólnota przekaże 500 mln euro pomocy makrofinansowej oraz 55 mln euro na finansowanie rozwoju polityki regionalnej.

Johannes Hahn
Johannes Hahn (B. Loebell/wikimedia.org)

Wspólnota przekaże 500 mln euro pomocy makrofinansowej oraz 55 mln euro na finansowanie rozwoju polityki regionalnej - oświadczył unijny komisarz ds. polityki sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannes Hahn. Ocenił, że plany ukraińskich władz, które w pięć lat chcą przeprowadzić reformy na rzecz zbliżenia państwa do UE, są realistyczne, jednak nie wypowiedział się na temat perspektywy członkostwa Ukrainy w Unii.

Mówiąc o pomocy finansowej, Hahn zapowiedział, że 500 mln euro Kijów może otrzymać już w grudniu. _ - W ciągu ostatnich ośmiu miesięcy UE przekazała Ukrainie miliard euro wsparcia w trudnej sytuacji. Wcześniej w tym miesiącu przekazano 280 mln euro i oczekuję, że w najbliższym czasie zostanie przekazane jeszcze 500 mln _ - oświadczył.

Podczas konferencji prasowej, podsumowującej jego dwudniową wizytę na Ukrainie Hahn pogratulował mieszkańcom tego kraju osiągnięć minionego roku, w tym przeprowadzonych w październiku wyborów parlamentarnych.

Komisarz uprzedził jednocześnie, że UE z uwagą będzie śledziła postęp reform. _ - Moim zadaniem jest przekazanie dwóch sygnałów: że Ukraina będzie otrzymywała pomoc w tym trudnym czasie i że chcemy widzieć realne wyniki reform _ - podkreślił.

Dzień wcześniej Hahn oświadczył, że UE gotowa jest pomagać Ukrainie, ale władze tego kraju powinny stworzyć warunki do rozwoju gospodarczego.

_ - Jesteśmy gotowi pomagać Ukrainie i jej przywódcom politycznym w kwestiach rozwoju państwa, w szczególności z punktu widzenia gospodarki. Chodzi o tworzenie nowych miejsc pracy, tworzenie dobrych warunków życia. Myślę, że to jest najważniejsze w obecnej chwili _ - mówił w czwartek dziennikarzom.

Hahn wskazał wówczas, że należy podjąć kroki w tym kierunku zgodnie z umową o stowarzyszeniu zawartą przez Ukrainę i UE. Ukraina powinna zmienić klimat biznesowy, bo inwestorzy zagraniczni są zainteresowani przybyciem lub powrotem na Ukrainę - apelował komisarz. _ Myślę, że jeśli zostanie to zrealizowane, to Ukraina automatycznie przybliży się do Europy _ - ocenił.

Na pytanie, czy widzi Ukrainę w UE, komisarz odparł: _ To zależy od Ukrainy jako państwa. - My możemy tylko pomóc i udzielać wsparcia, przy spełnieniu pewnych warunków _. W trakcie wizyty na Ukrainie Hahn przeprowadził m.in. rozmowy z prezydentem Petrem Poroszenką oraz premierem Arsenijem Jaceniukiem.

Czytaj więcej w Money.pl
Wojna na Ukrainie. RPO wystąpiła z inicjatywą pomocy humanitarnej Chodzi o dary dla osób, które straciły domy i pozostają, w trudnych warunkach.
Pomoc dla Ukrainy. Caritas zbiera dary Gromadzone są najpotrzebniejsze rzeczy tzn. nowe ubrania zimowe, produkty spożywcze oraz środki higieniczne i chemiczne.
Apel do państw trzecich: Nie wspierać Moskwy Unijna dyplomacja zwróciła się do państw trzecich, by nie wzmacniały współpracy z tym krajem m.in. w sferze dostaw sprzętu wojskowego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
expertupa
3 lata temu
To bedzie wspaniala reforma. Oligarchowie juz nie beda kradli do lewej kieszeni tylko do prawej.