Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Schroeder wciąż blisko Rosjan. Były kanclerz kandyduje do zarządu Rosnieftu

25
Podziel się:

Gerhard Schroeder, były kanclerz Niemiec, jest kandydatem na stanowisko jednego z dyrektorów rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft.

Gerhard Schroeder, były kanclerz Niemiec, uważany jest za przyjaciela rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.
Gerhard Schroeder, były kanclerz Niemiec, uważany jest za przyjaciela rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. (FaceToFace/REPORTER/East News)
bEKwGVvp

O pomyśle powołania byłego kanclerza do zarządu rosyjskiego giganta donosi w niedzielę niemiecki tygodnik "Der Spiegel". Według niego propozycję taką zawiera dekret Dmitrija Miedwiediewa, premiera Rosji.

Zgodnie z propozycją Schroeder, który jest także przewodniczącym komisji akcjonariuszy spółki Nord Stream (budującej drugą nitkę Gazociągu Północnego pod Bałtykiem), miałby zostać jednym z niezależnych dyrektorów koncernu. Władze spółki przewidują powiększenie zarządu z dziewięciu do jedenastu członków. Akcjonariusze Rosnieftu podejmą ostateczną decyzję pod koniec września.

Zobacz także: Zobacz też: Po co Putinowi Nord Stream 2?
bEKwGVvr

Obecnie niezależnymi dyrektorami koncernu są Oleg Wjugin, Donald Humphreys i Matthias Warnig. Państwo rosyjskie reprezentują we władzach spółki: szef koncernu Igor Sieczyn, doradca Kremla Andriej Biełousow i minister energetyki Aleksandr Nowak - czytamy w "Spieglu".

Niemiecki tygodnik podkreśla, że Sieczyn i Schroeder są od lat przyjaciółmi prezydenta Rosji Władimira Putina.

Rosnieft jest jednym z rosyjskich przedsiębiorstw, na które Unia Europejska i USA nałożyły w 2014 roku sankcje w związku z naruszaniem przez Moskwę suwerenności Ukrainy.

bEKwGVvx

70 proc. akcji Rosnieftu należy do Rosneftegaz OJSC, czyli spółki akcyjnej w całości należącej do Federacji Rosyjskiej, a 19 proc. stanowi własność BP Russian Investments, czyli spółki naftowej zarejestrowanej w Wielkiej Brytanii. Pozostałe 11 proc. jest przedmiotem obrotu giełdowego.

Gerhard Schroeder wielokrotnie krytykował europejskie i amerykańskie restrykcje wobec Rosji, nawołując do normalizacji stosunków z tym krajem. Polityk SPD kierował niemieckim rządem w latach 1998-2005. Po wyborczej porażce odszedł z czynnej polityki i zaangażował się we wspieranie niemiecko-rosyjskich kontaktów biznesowych.

bEKwGVvS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(25)
Pastuch
4 lata temu
Schoreder to pastuch Putina ,był i bedzie , może ktoś ma jakies wątpliwośći?
~POI
4 lata temu
kanclerzu ,pokarz żonę-przepiękna kobieta.
emer
4 lata temu
[QUOTE] Gerhard Schroeder, były kanclerz Niemiec, jest kandydatem na stanowisko jednego z dyrektorów rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft. [/QUOTE] W Rosji się nie kandyduje, Rosja płaci za usługi albo kupuje wierność. Więc dobrze nazwać rzecz po imieniu a nie używać eufemizmów aby lepiej brzmiało.
bEKwGVvT
Tyle
4 lata temu
To byo wiele lat temu przed skumplowaniem się go z Rruskimi...
Sobieski
4 lata temu
Bandyta ssmański to widać po gębie!!!
...
Następna strona