Notowania

brexit
14.10.2016 06:57

Tusk o Brexicie: będzie dla Wielkiej Brytanii bolesny

- Jedyna realna alternatywa dla twardego Brexitu, to odstąpienie od Brexitu, nawet jeśli dziś mało kto wierzy w taką możliwość - stwierdził Tusk.

Podziel się
Dodaj komentarz
(European Council)

Brytyjska prasa szeroko donosi o wystąpieniu przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska w brukselskim Centrum Polityki Europejskiej. Tusk dał w nim do zrozumienia, że Brexit będzie dla Wielkiej Brytanii bolesny i nie da się pogodzić z utrzymaniem częściowego dostępu do jednolitego rynku Unii Europejskiej.

Tusk nawiązał do - jak powiedział - "cukierniczej filozofii" brytyjskiego szefa dyplomacji. Borisa Johnson sięgnął niedawno po angielskie porzekadło mówiąc bulwarówce "The Sun", że "i zje unijne ciastko, i je zachowa". - To czysta iluzja - mówił Tusk. - Proponuję prosty eksperyment: kupcie ciastko, zjedzcie i sprawdźcie, czy jest nadal na talerzu.

Brytyjskie gazety podkreślają jego słowa, że będzie bronić interesów Unii i wszystkich jej pozostałych członków, ale nie widzi takiego rozwiązania, które przyniesie komukolwiek korzyści. Prasa zauważa jednak, że szef Rady Europejskiej otworzył Londynowi furtkę odwrotu.

- Jedyna realna alternatywa dla twardego Brexitu, to odstąpienie od Brexitu, nawet jeśli dziś mało kto wierzy w taką możliwość - stwierdził Tusk.

Konserwatywny i eurosceptyczny "Daily Telegraph" uznaje to za próbę podszepnięcia Londynowi drugiego referendum unijnego. Natomiast szkocki "Herald" podkreśla, że ta oferta Tuska zbiega się z zapowiedzią konsultacji w sprawie drugiego referendum niepodległościowego w Szkocji, która głosowała przeciw Brexitowi i w ten sposób wywiera naciski na brytyjski rząd.

Tagi: brexit, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-10-2016

dafsssWyjście Wielkiej Brytanii z UE i konieczność ustalenia nowego budżetu Wspólnoty może pozbawić regiony dużej części funduszy unijnych o ok tylko dla … Czytaj całość

14-10-2016

BluA co ma powiedzieć o brexicie facet, który ta unie reprezentuje. Musi mowić ze jest be, zeby inne państwa nie chciały zrobić własnych brexitow. A UK … Czytaj całość

14-10-2016

dadaI bardzo dobrze. Niech angole płacą za brexsit. Młodzi chcieli pozostania w UE bo widzieli w niej przyszłość a emeryci zadecydowali inaczej.

Rozwiń komentarze (14)