Notowania

atom
12-07-2018 (15:16)

Unijny trybunał poparł państwową pomoc dla elektrowni jądrowej. Polska wspierała Londyn

Wielka Brytania ma prawo wspierać budowę kolejnego bloku jądrowego na swoim terytorium – tak można streścić wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Państwowa pomoc finansowa na rzecz energii atomowej nie podobała się Austrii i Luksemburgowi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EDF)
Tak ma wyglądać elektrownia Hinkley Point C

Wielka Brytania ma prawo wspierać budowę elektrowni jądrowej - tak można streścić wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Państwowa pomoc finansowa na rzecz energii atomowej nie podobała się Austrii i Luksemburgowi.

Cała sprawa zaczęła się w 2014 r. To wówczas Komisja Europejska wyraziła zgodę na przekazanie przez brytyjski rząd pomocy publicznej na rzecz budowy elektrowni jądrowej Hinkley Point C. To przedsięwzięcie realizowane przez francuski koncern EDF oraz chińskie China General Nuclear Power Plant.

Decyzja wyjątkowo nie spodobała się Wiedniowi. W skardze złożonej do TSUE Austriacy podnosili, że państwowe dofinansowanie do inwestycji jest sprzeczne z postulatem rozwoju energetyki odnawialnej. Do protestu dołączył Luksemburg, który z kolei argumentował, że cały projekt narusza unijne reguły konkurencji. Przed sądem decyzję KE, a zarazem Londyn, wsparły Czechy, Węgry, Francja, Rumunia, Słowacja i Polska.

Zobacz też, co z elektromobilnością w Polsce:

Sąd odrzucił skargę i wskazał, że państwa członkowskie mogą wspierać projekty związane z energetyką nuklearną. Równocześnie podkreślono, że rozwój konkretnych sektorów energetyki należy jedynie do kompetencji każdego z państw i nie jest istotnym, czy wszyscy członkowie Wspólnoty podzielają ten punkt widzenia.

Wyrok może być w przyszłości istotny z punktu widzenia Polski. W końcu od kilkunastu miesięcy trwa w rządzie debata nad koniecznością budową krajowych możliwości wytwarzania energii nuklearnej. Wyrok TSUE z pewnością będzie wsparciem dla ewentualnego dofinansowania projektu z budżetu państwa.

Nowa elektrownia w Zjednoczonym Królestwie będzie zlokalizowana w południowo-zachodniej części kraju i będzie zapewniała około 7 proc. krajowego zaopatrzenia. Do brytyjskiego systemu energetycznego powinna zostać włączona najpóźniej w 2025 r.

Tagi: atom, wyrok, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-07-2018

gośćTo bardzo ciekawe. Niemcy zamykają swoje elektrownie jądrowe, a my budujemy... "W nocy z niedzieli na poniedziałek rząd Angeli Merkel podjął … Czytaj całość

18-07-2018

Andreproblem jest gdy polityczne widzimisię zastępuje aktualny poziom technologii, jest dużo badań i pilotów i za kilkadziesiąt lat może OZE i … Czytaj całość

23-12-2018

lermikCiekawe. Elektrownia angielska ma zacząć produkcję prądu w 2025. W Polsce w 2024....ma się rozpocząć budowa!

Rozwiń komentarze (3)