Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Zatrudnienie w Polsce przestało rosnąć. Szósty najgorszy wynik w Unii

47
Podziel się:

Eurostat podał dane o wzroście zatrudnienia w krajach członkowskich UE. Z zestawienia wynika, że Polska wypadła z europejskiej czołówki i zbliża się do końca stawki. Nowe miejsca pracy powstają głównie w Hiszpanii, Irlandii, na Słowacji i w Czechach a nie u nas.

Zatrudnienie w Polsce przestało rosnąć. Szósty najgorszy wynik w Unii
(Wojciech Stróżyk / Reporter)

Eurostat podał dane o wzroście zatrudnienia w krajach członkowskich UE. Z zestawienia wynika, że Polska wypadła z europejskiej czołówki i zbliża się do końca stawki. Nowe miejsca pracy powstają głównie w Hiszpanii, Irlandii, na Słowacji i w Czechach, a nie u nas.

Stopa bezrobocia spadła w Polsce w lutym do 8,5 proc.i są to poziomy rekordowe w czasach III RP. Pracodawcy zgłosili w lutym do urzędów pracy 134,7 tys. miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. To o 12 tys. więcej niż miesiąc temu. Wszystko wygląda świetnie, póki nie porównamy z tym, co się dzieje w Europie.

Okazuje się, że na tle całego kontynentu wyglądamy źle. Bezrobocie być może spada, ale z danych widać, że to nie ze względu na wzrost liczby miejsc pracy, ale prawdopodobnie w wyniku emigracji lub zmniejszenia liczby potencjalnych pracowników. W czwartym kwartale według danych Eurostatu zatrudnienie w Polsce nie drgnęło w górę w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego, podczas gdy w Europie jest pod tym względem coraz lepiej.

W całej Unii Europejskiej zatrudnienie wzrosło o 1 proc. rok do roku w czwartym kwartale 2016 r., w tym w strefie euro o 1,1 proc. Nasze zero procent w rubryce zmiany zatrudnienia wygląda blado na tle 5,1-procentowego wzrostu zatrudnienia na Malcie. Jeśli wziąć pod uwagę większe od Malty kraje, to wrażenie robi wzrost o 2,8 proc. w Irlandii, czy ponad dwuprocentowe w Hiszpanii, na Słowacji czy w Czechach. Miejsca pracy powstawały też w Niemczech.

Czwarty kwartał był przy tym u nas najgorszy pod względem wzrostu zatrudnienia w całym roku - w pierwszych dwóch kwartałach zatrudnienie rosło o 1 proc. rok do roku.

Najgorzej w Europie pod kątem nowych miejsc pracy wypadła Rumunia, gdzie ubyło 1,2 proc. pracowników. Spadało też zatrudnienie na Łotwie, w Estonii, Chorwacji i we wciąż nie mogącej się podnieść z zapaści po kryzysie zadłużenia Grecji.

Według Eurostatu na terenie Unii Europejskiej pracowało w końcu ubiegłego roku 232,9 mln ludzi, z czego 153,9 mln w krajach strefy euro. Ten pierwszy wynik jest najwyższy w historii pomiarów.

To może dać materiał do przemyśleń dla Europejskiego Banku Centralnego. Prezes Mario Draghi wskazywał niedawno, że przyszłość rekordowo niskich stóp procentowych i dodruku euro zależy m.in. od danych z rynku pracy. Te okazują się dobre, przynajmniej jeśli chodzi o zatrudnienie.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(47)
BIBI
6 lat temu
Głupi ten co to pisał. Przecież zatrudnienie nie może ciągle rosnąć . W Polsce są dziesiątki tysięcy miejsc pracy dla wykwalifikowanej kadry natomiast zabrakło już zabrakło pracy dla ludzi bez kwalifikacj. Nabór do prostych prac zakończył się .Natomiast Europa wchłania jeszcze tych ludzi bo obywateli o niskich kwalifikacjach w Europie zachodniej jest tysiące ,WOLA ZSIŁEK OD SŁABO PŁATNEJ PRCY.
bzdety pisze ...
6 lat temu
hehehe i co ciapciaki teraz bezrobocie jest na poziomie 6,6 PIS I TAK WYGRA
Tym
7 lat temu
Sukces Malty jest sztuczny na Maltę ucieka coraz wiecej firm w tym z Polski celem unikania płacenia POdatkow...
leszek
7 lat temu
i co na to ekipa "dobrej zmiany"??? do dymisji cały rząd, a niektórzy do paki!!!!
ex
7 lat temu
Brak inwestycji = brak miejsc pracy . Poczekajmy do końca rządów PIS jakie będzie bezrobocie, wydaje mi się że na pewno nie 8,5% . Przypominam że inwestycje za 2016r były na poziomie minus 5% !
...
Następna strona