Notowania

Unia traci cierpliwość do premiera Johnsona. Stawia ultimatum

Główny negocjator UE ds. brexitu powiedział wprost premierowi Wielkiej Brytanii Borisowi Johnsonowi, by przestał udawać, że negocjuje umowę brexitową. Dał mu czas do końca miesiąca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Zdaniem UE Boris Johnson tylko udaje negocjacje. (Fot: Jakub Kamiński)

Bruksela zaczyna podejrzewać że Wielka Brytania nie traktuje poważnie rozmów o umowie brexitowej - pisze independent.co.uk. Przywódcy UE dali czas Londynowi na przedstawienie konkretnych rozwiązań i planu wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z UE do końca września.

Michel Barnier, główny negocjator UE ds. brexitu wprost powiedział premierowi Wielkiej Brytanii Borisowi Johnsonowi, by przestał udawać, że negocjuje umowę brexitową.

Z przyjętej rezolucji wynika, że PE popiera tylko "uporządkowany brexit".
Brexit może zostać opóźniony. PE przyjął rezolucję

"Blisko trzy lata po referendum w Wielkiej Brytanii nie sądzę, że powinniśmy spędzać czas na udawaniu negocjacji. Myślę, że musimy z determinacją iść dalej" - powiedział w PE.

Obejrzyj: Amerykanie w Rzeszowie. Kongres 590 stawia na relacje z Waszyngtonem

Jak stwierdził Parlament Europejski w uchwalonej w środę rezolucji, odroczenie wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE jest możliwe, jeśli Londyn o to wystąpi i poważnie umotywuje.

"Parlament Europejski jest otwarty na ewentualne przedłużenie okresu negocjacyjnego przewidzianego w art. 50, jeżeli zażąda tego Zjednoczone Królestwo, pod warunkiem, że jest to uzasadnione i ma konkretny cel, taki jak uniknięcie brexitu bez porozumienia, przeprowadzenie wyborów powszechnych lub referendum, uchylenie art. 50 lub zatwierdzenie umowy o wystąpieniu" - informuje w komunikacie po sesji PE.

Przeciwnicy twardego brexitu w brytyjskiej Izbie Gmin już raz zablokowali premierowi Johnsonowi możliwość wyprowadzenia W. Brytanii z UE bez umowy.
Twardy brexit to poważne zagrożenie. Brytyjski rząd odtajnia raport

Unijni posłowie zaznaczają, że w świetle ostatnich wydarzeń w Zjednoczonym Królestwie Brytyjczycy musieliby przyjąć pełną odpowiedzialność za "brexit bez porozumienia" oraz wynikające z niego poważne konsekwencje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-09-2019

Z z ZDla EU to cios! Inaczej: kleska polityczna. Dla Brytyczykow to : veni, vidi, vici!

18-09-2019

maxUE powinna wprowadzic wizy dla Anglikow

18-09-2019

Dr ArkPrzecież tu chodzi o to żeby Brytyjczycy zrobili jeszcze jedne referendum i zagłosowali przeciwko Brexitowi

Rozwiń komentarze (91)