Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

UOKiK bierze pod lupę operatora telefonicznego TeleGo. Firma może naciągać seniorów

9
Podziel się:

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zdecydował o wszczęciu postępowanie przeciwko półce TeleGo. Firma może wprowadzać klientów w błąd podając się za dotychczasowego operatora Jak poinformował UOKiK, szczególnie narażeni na manipulacje mogą być emeryci.

UOKiK bierze pod lupę operatora telefonicznego TeleGo. Firma może naciągać seniorów
Tomasz Chróstny wyjaśnił, ze problem dotyczy szczególnie wrażliwej grupy społecznej. (PAP, Radek Pietruszka)

Do Urzędu trafiły liczne skargi, z których wynika, że przedstawiciele firmy dzwoniąc do konsumentów z propozycją zawarcia umowy i następnie odwiedzając ich w domu, mogą wskazywać lub sugerować, że reprezentują ich dotychczasowego operatora telefonicznego.

"Konsumenci mogą być przez to przekonani, że rozmowa i przedkładane im dokumenty dotyczą jedynie zmiany warunków umowy z dotychczasowym dostawcą, a nie zawarcia umowy z nowym operatorem" - wyjaśnia UOKiK.

Jak przekazał UOKiK, spółka TeleGo z Warszawy świadczy usługi telekomunikacyjne w sieci stacjonarnej, komórkowej, usługi dostępu do internetu oraz usługę teleopieki.

Zobacz także: Szczepionka na COVID dla dzieci. Kiedy w Polsce? Odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia

Kolejny zarzut - jak tłumaczy UOKiK - to niewydawanie konsumentom wzoru oświadczenia lub formularza odstąpienia od umowy, co może - zdaniem Urzędu - utrudniać im odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa.

UOKiK wskazał, że z niektórych skarg wynika, iż przedstawiciele spółki w ogóle nie pozostawiają podpisanych dokumentów lub dostarczają je z opóźnieniem, wobec czego konsumenci nie mają możliwości zweryfikowania, z kim i jaką umowę podpisali.

- Konsumenci mogli nie otrzymywać od przedstawicieli TeleGo pełnej i rzetelnej informacji o ofercie i przedsiębiorcy, z którym podpisują umowę. Ze skarg wynika, że podpisywanie dokumentów zazwyczaj odbywało się w pośpiechu, zaś konsumenci nie mieli możliwości zapoznania się z pełną treścią umowy. Działania spółki mogą w dużym stopniu dotyczyć seniorów, a zatem szczególnie wrażliwej grupy społecznej - wyjaśnił prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Jeśli zarzuty się potwierdzą, spółce TeleGo grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu. Urząd nie po raz pierwszy interweniuje w sprawie firm telekomunikacyjnych. Za podszywanie się pod dotychczasowego operatora, np.: PGT (Telefonia Polska Razem), Telekomunikacja Cyfrowa, Twoja Telekomunikacja, Nasza SA czy Telestrada, zostały w przeszłości ukarane.

Urząd poinformował również, że w grudniu 2020 r. Sąd Apelacyjny podtrzymał decyzję wydaną w sprawie spółki Novum. W decyzji Prezes UOKiK stwierdził, że spółka Novum wprowadzała konsumentów w błąd poprzez m.in. utwierdzanie w przeświadczeniu, że dzwoniący konsultant jest pracownikiem dotychczasowego operatora, z którym konsument ma zawartą umowę i nałożył na nią karę w wysokości ponad 480 tys. zł.

Jak dodał UOKiK, w październiku 2019 roku firma TeleGo przejęła usługi telekomunikacyjne od Novum.

UOKiK przypomina, że w przypadku np. zawarcia umowy na odległość, można od niej odstąpić bez podania przyczyn w ciągu 14 dni. Jest to tzw. prawo do namysłu, umożliwiające konsumentowi zapoznanie się z towarem lub usługą i rozważenie racjonalności zakupu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Wnuk
2 lata temu
oszukali moją babcie 70 lat a teraz nikt u nich nie odbiera telefonu żeby wyjaśnić sprawę
xxx
3 lata temu
A skąd ta firma ma mój adres skoro korzystam tylko z telefonu komórkowego?
ring
3 lata temu
Od lat kwitnie ten proceder. Ale czas załatwienie sprawy w urzędzie jest dziwnym trafem dłuższy niż pozostały do końca umowy. Zezwolenie na rejestrowanie nazw firm typu: ''Znany telekom dzień dobry''. Albo ''polski urząd państwowy'' - to już jest jak pomocnictwo. Potom można czesać z kasy tych, którzy się nie zorientują. A państwo jak zwykle: 'niedasie', 'niedasie', 'niedasie'.
zor
3 lata temu
ten czlowiek powinien byc w kaftanie; jest grozny dla otoczenia
jaro k
3 lata temu
UOKIK nie dopuscil do fuzji multimedia i upc z powodu ,jak mniemam ,monopolizacji rynku ...A JAK TO JEST Z ORLENEM I LOTOSEM I POLSKA PRES. CHYBA PENSJA OD ,,SZEFA' decyduje..