Notowania

UOKiK sprawdzi, czy sklepy prawidłowo informują o cenach

"Promocja tylko do końca dnia", "kup teraz, bo stara cena była dwa razy wyższa", "taniej nie będzie". Sklepy nie zawsze uczciwie informują o cenach, więc UOKiK sprawdzi, czy obietnice mają pokrycie w rzeczywistości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Sklepy nierzadko przekłamują rzeczywistość, by pokazać, że ich produkt jest tańszy (Fot: Davizro Photography)

UOKiK zapowiedział kontrole w detalicznych sklepach sieciowych. Jednym z powodów planowanych działań są docierające do urzędu sygnały o nieprawidłowościach w informowaniu konsumentów o cenach produktów oferowanych w sklepach – informuje serwis Dla Handlu. Wcześniej wiadomość tę podali prawnicy z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak.

Zasady dotyczące podawania cen są jasne, ale mimo to wiele sklepów – celowo lub nie – wprowadza klientów w błąd co do tego, ile naprawdę trzeba zapłacić za wybrane towary.

PiS wycofuje się z rozszerzenia zakazu handlu. Prezes Lewiatan dziwi się, że prace ustały

Jak przypomina kancelaria, "komunikacja cenowa" musi być jasna i precyzyjna oraz nie może w żaden sposób wprowadzać konsumenta w błąd. W przeciwnym razie UOKiK może uznać działania sklepu za zakazaną praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów.

Praktyką niezgodną z prawem jest zestawiania dwóch cen: starej i nowej, w sytuacji, gdy ta stara, wyższa, mniej korzystna, nigdy nie obowiązywała.

Na szkodę klientów działa też zachęcanie do szybkich zakupów, bo "promocja obowiązuje tylko do końca dnia" – gdy w rzeczywistości do jej zakończenia zostało znacznie więcej czasu.

Uprzedzając kontrole, Biedronka poszukuje w różnych miastach pracowników na stanowisko "osoba kontrolująca prawidłowe oznaczenie cenowe ". Nie jest to oferta pracy na pełen etat, lecz ¼ pełnego wymiaru pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: handel, ceny, uokik, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-02-2019

rusz biedronki to chyba kontrolerzy nie wyjdą tak szybko

19-02-2019

SędziaWszedzie oszustwo ,swiat stoi na oszustwie .Oszustwo na oszustwie oszustwem pogania

19-02-2019

gośćBRAWO!BRAWO , kontroli nie za dużo w naszych sklepach dużych i małych. Jesteśmy strasznie oszukiwani i truci przez producentów, a sklepy kradną na … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (62)