Notowania

gospodarka
18.02.2020 21:25

USA nakłada sankcje za pomoc Wenezueli w handlu ropą

Stany Zjednoczone nałożyły karę na filię rosyjskiego państwowego koncernu Rosnieft. Spółka ma pomagać w handlu ropą naftową nieuznawanemu przez społeczność międzynarodową prezydentowi Wenezueli Nicolasowi Maduro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Zamieszki w Wenezueli. USA nakładają sankcje na firmy, które współpracują z nieuznawanym rządem. (Fot: MIGUEL GUTIERREZ)

Amerykańskie ministerstwo skarbu zamroziło amerykańskie aktywa firmy oraz jej szefa Didiera Casimiro. Jak twierdzi minister Steven Mnuchin, austriacka filia Rosnieftu oraz jej szef "pośredniczyli w sprzedaży i transporcie wenezuelskiej ropy naftowej".

Jak twierdzą władze w Waszyngtonie, Rosnieft odpowiada za znaczną część eksportu wenezuelskiej ropy, a pomoc udzielana rządowi Maduro zapewnia mu kluczowe dla utrzymania władzy finanse.

USA po raz kolejny wezwały do zerwania wszelkich stosunków z rządem Nicolasa Maduro i dały innym firmom 90 dni na zerwanie kontaktów z przedsiębiorstwami z czarnej listy.

Oglądaj też: Skutki rozmów amerykańsko-chińskich są widoczne i w Polsce. "Ropa jest czuła na geopolitykę"

Jak informuje agencja Reutera, zgodę na umieszczenie austriackiej filii Rosnieftu na czarnej liście wydał osobiście prezydent Donald Trump.

O sankcjach nałożonych na rosyjski koncern sekretarz stanu USA, Mike Pompeo, miał rozmawiać w sobotę z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem.

Nicolas Maduro rozpoczął kolejną kadencję w styczniu 2019 roku, po nieuznanych przez opozycję wyborach. W tym samym czasie prezydentem obwołał się też przywódca opozycji. Od tego momentu Wenezuela pogrążona jest w poważnym kryzysie politycznym.

Rząd Maduro popierają m.in. Rosja, Chiny, Kuba, Iran i Turcja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, wenezuela
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-02-2020

nolanNie udało sie wprowadzić amerykańskiej demokracji w Wenezueli. Kurczę!

19-02-2020

LolWsadzili go do lodówki tego szefa że go zamrozili?

19-02-2020

obiektywny 24Bezprawne działanie USA ... nic dodać nic ująć

Rozwiń komentarze (14)