Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KRO
|
aktualizacja

USA przeciw dekoncentracji mediów. Mosbacher: "ograniczy to wolność słowa"

232
Podziel się

"Pluralizm w polskich mediach już istnieje" - pisze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Przestrzega PiS, że wprowadzenie tzw. dekoncentracji mediów w praktyce będzie cenzurą i ograniczy zaufanie inwestorów międzynarodowych do spółek zlokalizowanych nad Wisłą.

USA przeciw dekoncentracji mediów. Mosbacher: "ograniczy to wolność słowa"
Dekoncentracja mediów. Georgette Mosbacher (na zdjęciu) nie ma ciepłych słów o tym pomyśle. (PAP, Paweł Supernak)
bDTsapkl

Do dyskursu publicznego wraca temat tzw. dekoncentracji mediów za sprawą publikacji "Gazety Wyborczej". Dziennik w piątek poinformował, że w obozie rządzącym powstają dwa projekty ustaw. Wersję "łagodniejszą" szykuje Ministerstwo Kultury, natomiast ostrą - Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry.

Do tematu zdecydowała się odnieść ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher. Na Twitterze nie szczędzi ostrych ocen względem pomysłu ugrupowania rządzącego.

"Pluralizm w polskich mediach już istnieje. Przymusowe rozdrobnienie mediów ograniczy wolność słowa, ponieważ przetrwają tylko państwowe i małe media. Polskie społeczeństwo nie skorzystałoby na mniejszej liczbie różnorodnych głosów" - przestrzega Mosbacher.

bDTsapkn
Zobacz także: Zobacz: Dodatek solidarnościowy. Młodzi ponieśli największy koszt kryzysu covidowego

"Zmuszanie firm medialnych do sprzedaży akcji zmusi inwestorów do szukania innych rynków. To nie jest dobry klimat inwestycyjny - to cenzura. Przyciąganie inwestycji zagranicznych i silna gospodarka wymaga przewidywalności" - pisze dalej ambasador.

Mosbacher swoją ocenę kończy stwierdzeniem, że tylko długoterminowe licencje są zapewnieniem długoterminowych inwestycji. Również w mediach.

bDTsapkt

Wiadomości ambasador USA są w pewnym sensie potwierdzeniem informacji "Wyborczej". Dziennik podał, że Mike Pompeo skrytykował pomysł ustawowej dekoncentracji mediów podczas swojej ostatniej wizyty w Warszawie. Pompeo miał powiedzieć, że dekoncentracja mediów spotka się z ostrym sprzeciwem Stanów Zjednoczonych.

Amerykańscy politycy bronią w ten sposób interesów amerykańskich korporacji. Chodzi przede wszystkim o koncern Discovery - właściciela TVN, i fundusz Kohlberg, Kravis, Roberts & Co. L.P., który w zeszłym roku kupił większościowy pakiet Ringier Axel Springer, wydawcy m.in. "Onetu", "Faktu", czy "Newsweeka".

bDTsapku

Dekoncentracja, czy też "repolonizacja", jak wolą to nazywać rządzący, wraca jak bumerang w zasadzie od momentu, kiedy Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami doszli do władzy.

W 2017 roku resort kultury - kierowany przez Piotra Glińskiego - przygotował projekt ustawy. Według pierwotnych zapowiedzi miał on zostać uchwalony w 2018 roku.

Kwestia dekoncentracji miała wrócić po wyborach. Jak na razie nie wróciła, a według mglistych zapowiedzi prace nad nim mają się na dobre zacząć jesienią. Na stole są dwa pomysły - ugrupowania obecnego ministra sprawiedliwości oraz resortu kultury.

bDTsapkv
bDTsapkO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(232)
zezik
8 miesięcy temu
He he, pisiaki mają problem, bo owe "niemieckie" media okazują się AMERYKAŃSKIMI!! Teraz nawet pluć nie wypada, bo jak - na juesej i 'przyjaciela' Trampa?
Ewa
8 miesięcy temu
Bardzo dobrze!! Brawo...Pani Ambasador... Proszę czuć się jak u Siebie...i Walić w PiS jak w bęben....
ghfcwe
8 miesięcy temu
Jak Mośka nie pozwoli, nie będzie żadnej repolonizacji. Wódz powoli rozpływa się w nirwanie a Zebrę amierykańcy odłupią od korzenia zanim się zadomowi, po nirwanie . Amierykańcy już wszystko u nas opanowali, zwłaszcza militarnie, mogą wszystko i są bezkarni. Taki mamy klimat.
bDTsapkP
Jasio
8 miesięcy temu
No i po ptokach z chorym pomysłem. Czekam na reakcję prezesa, ha,ha......
obserwator
8 miesięcy temu
Łukaszenka przejął władze legalnie, zbiegiem lat zaczął koncentrować władzę wokół siebie, rząd, sądy, prokuraturę i inne instytucje państwowe. Przejął również media i stał się tyranem. Czego brakuje jeszcze Kaczyńskiemu? Zawłaszczenie mediów ,ale to niedługo . Pod płaszczykiem dekoncentracji, repolonizacji zagarną media i demokracji już nie będzie bo kto rozliczy władzę jak policja, prokuratura, sądy Pisowskie?
...
Następna strona