Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Ustawa frankowa. Nieoficjalnie: szef KNF przekazał decyzję bankom

108
Podziel się:

Szef Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) przekazał prezesom banków, że nie ma szans na uchwalenie nowej ustawy frankowej przed wyborami parlamentarnymi - dowiedział się Business Insider Polska. Według informatorów portalu, Prawo i Sprawiedliwość obawia się, że taki krok mógłby kosztować go utratę głosów.

Ustawa frankowa. Nieoficjalnie: szef KNF przekazał decyzję bankom
Nie ma woli i zgody politycznej po stronie PiS na uchwalenie nowej ustawy frankowej (PAP, Rafa� Guz)

Przed wyborami nie ma szans na uchwalenie nowej ustawy frankowej. Nie ma dla takiego ruchu zgody politycznej ze strony PiS - taką informację, według źródeł Business Insider Polska, przekazał w tym tygodniu prezesom banków przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski. Jest jednak czynnik, który powoduje, że rząd może być zmuszony do pochylenia się nad przepisami frankowymi - czytamy w artykule.

Nowa ustawa frankowa miała być tarczą, która ochroni banki przed skutkami orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie tzw. opłaty za kapitał. To orzeczenie - według szacunków KNF - może oznaczać dla sektora koszt rzędu nawet 100 mld zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Frankowicze pewni wygranych w sądach. Prezes ZBP zwraca uwagę na niuans w wyroku TSUE

Dlatego przewodniczący nadzoru Jacek Jastrzębski od kilku miesięcy przekonuje do potrzeby ponownego pochylenia się nad ustawą frankową. Jej fundamentem miał być mechanizm ugód, który szef Komisji zaproponował przeszło dwa lata temu - przypomniał portal.

Przewodniczący Jastrzębski przekazał przedstawicielom banków, że do wyborów nie będzie nowej ustawy frankowej. Powód? PiS rządząca boi się utraty głosów. - Nie ma woli i zgody politycznej po stronie PiS, żeby takie przepisy uchwalić - powiedział serwisowi informator zbliżony do banków.

Informacje te portal potwierdził jeszcze w dwóch innych niezależnych źródłach.

- Szef KNF spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim i usłyszał od niego, że nie ma szans na uchwalenie ustawy frankowej w tej kadencji parlamentu - twierdzi kolejny rozmówca zbliżony do rządu.

Business Insiderowi nie udało się przed publikacją uzyskać komentarza ze strony KNF.

Nasze źródła twierdzą, że premier Mateusz Morawiecki ma być na bieżąco informowany o tym, jak przebiegają rozmowy z audytorami banków. To zaś może w którymś momencie spowodować, że projekt ustawy frankowej jeszcze wróci na polityczną agendę przed wyborami - czytamy dalej w artykule.

Opinia rzecznika TSUE uderza w banki. Wyrok w czerwcu

Trybunał podał w poniedziałek, że wyrok w sprawie C-520/21 dotyczącej korzystania z kapitału po unieważnieniu umowy kredytowej kredytów we frankach szwajcarskich zostanie ogłoszony 15 czerwca ok. godz. 9.30.

W lutym br. opinię w tej sprawie przedstawił rzecznik generalny Trybunału Anthony Michael Collins. Według zaproponowanego przez niego rozstrzygnięcia po uznaniu umowy kredytu hipotecznego za nieważną ze względu na nieuczciwe warunki konsumenci mogą dochodzić względem banków roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych. Banki nie mają tego prawa. Opinia rzecznika nie ma charakteru wiążącego dla TSUE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(108)
WYRÓŻNIONE
babcia
2 lata temu
Co tam ludzie , co tam kraj ważne tylko koryto
belfegor666
2 lata temu
Kaczyński: “Przyznaję, nielegalnie zdałem maturę, a potem poszedłem na studia. Rodzice załatwili u kuratora – nie wiem jak”.
belfegor666
2 lata temu
Przypominam, że to Żymianin Morawietzky ładował Polaków w kredyty frankowe, pomagał i pomaga Rosjanom przejmować polskie firmy i to on zajumał Polakom połowę OFE.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (108)
swa
2 lata temu
PIS przywłaszył KNF aby były jego
lato
2 lata temu
kochani frankowicze możecie się domyślić co ta ustawa będzie znaczyć dla was . Jeżeli rząd boi się ja uchwalić przed wyborami , bo może stracić głosy.
Car Jarosław
2 lata temu
Ustawa będzie po wyborach z datą wsteczną. A świstak siedzi i zawija je w te sreberka.
Bolo
2 lata temu
PiS niby się boi natomiast przegrana PO to koniec tej partii i koniec finansowania przez kapitał obcy
vxcv
2 lata temu
Banki to biznes i chcą zarabiać dla siebie i akcjonariuszy. Nie zawsze są w porządku względem klienta. Czasem wykorzystują jego niewiedzę. Ludziom brakuje edukacji finansowej, która jest niezbędna żeby nie wpakować się w kłopoty. Bankierom i rządzącym zależy na utrzymywaniu ludzi w finansowej ciemnocie. Mogą nas trzymać za p...k ratami, plusami i ulgami. Czytaliście ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potrzebna? Można się dowiedzieć jak unikać pułapek zadłużenia, jak zarządzać pieniędzmi, uniezależnić się finansowo, zbudować majątek przez inwestycje w nieruchomości, mieć co miesiąc dochody.
...
Następna strona