Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Uzależnienie od gazu z Rosji. Naimski: od 2001 roku kosztowało nas to nawet 100 mld zł

345
Podziel się:

- Pomiędzy rokiem 2001 a 2018 koszt uzależnienia wyniósł około 50 mld złotych, być może do 100 mld złotych - ocenił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

- Chcemy współpracować z sąsiadami - deklaruje Naimski.
- Chcemy współpracować z sąsiadami - deklaruje Naimski. (East News)

Piotr Naimski otworzył w poniedziałek Ogólnopolski Szczyt Energetyczny w Gdańsku. Z tej okazji wygłosił przemówienie na temat dywersyfikacji energetycznej.

- W Polsce mamy węgiel, trochę gazu ziemnego, w ograniczonej ilości wiatr i słońce i niewiele wody. Jeżeli mamy oprzeć nasze bezpieczeństwo energetyczne na dostępności surowców, to przede wszystkim bierzmy pod uwagę to, co mamy, a w dalszej kolejności dostawę surowców, która będzie stabilna - powiedział Naimski, cytowany przez BiznesAlert.pl.

Według pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej zasoby węgla wystarczą w Polsce do 2040-2050 roku. Jak zaznaczył, złóż gazu jest mniej, dlatego ważna są starania o różne źródła dostaw i konkurencyjne ceny dla odbiorców.

Zobacz także: Obejrzyj: Morawiecki o zwiększeniu wydobycia gazu w Polsce

- Realizujemy to w ramach projektu Baltic Pipe i rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu oraz pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - podkreślił Naimski. Zapewnił, że pozwoli to zdywersyfikować dostawy gazu do Polski i "uniezależnić się od monopolistycznego dostawcy".

- Pomiędzy rokiem 2001 a 2018 koszt uzależnienia wynosił około 50 mld złotych, być może do 100 mld złotych. Polska straciła na tym, że cena gazu od rosyjskiego dostawcy była wyższa od ceny rynkowej - stwierdził polityk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

energetyka
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(345)
hmk
5 lata temu
Ukraińcy już się doskakali. Dwa lata temu Jaceniuk żalił się całemu światu, że stracili dwa miliardy USD bo FR przestanie tłoczyć gaz przez ich terytorium. Ale czy to bogatej Ukrainie zaszkodzi?
bila
5 lata temu
Na szczęście już wkrótce będziemy mieć tańszy gaz z Norwegii
look-out man
5 lata temu
ile Pawlak kłamczuch na tym zarobił?
kkllll
5 lata temu
zamiast pieprzyc glodne kawalki to ile kosztuje gaz ziemny a ile plynny od ameryki i tyle w temacie.jesli sie nie podoba to za 2 lata konczy sie kontrakt i drugiego nie podpisywac no jest no .by potem nie okazalo sie ze obudza sie z reka w nocniku
gosc
5 lata temu
A ile nas kosztowal gaz z rosji -4 razy wiecej niz cala europe wiec o co ten artykul?
...
Następna strona