Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

W Krakowie dodatku węglowego nie dostaną. "Składanie wniosków bezprzedmiotowe"

22
Podziel się:

Od 17 września można do gmin składać wniosek o tzw. dodatek węglowy wysokości 3 tys. zł. Skorzystać mogą z niego ci, którzy surowiec ten wpisali do CEEB jako główne źródło ciepła. Jak się jednak okazuje, nie wszyscy będą mieli taką możliwość. Na pewno nie mieszkańcy Krakowa, czemu winne są przepisy obowiązujące od 2019 r.

W Krakowie dodatku węglowego nie dostaną. "Składanie wniosków bezprzedmiotowe"
Mieszkańcy Krakowa nie będą mogli skorzystać z dodatku węglowego (GETTY, sprawyspoleczne.krakow.pl, Artur Widak)

Kraków od lat stara się zapanować nad szkodliwym dla mieszkańców problemem smogu. Z tego powodu od blisko trzech lat w stolicy woj. małopolskiego obowiązuje bezwzględny zakaz stosowania paliw stałych. To, jak się okazało, stoi w bezpośredniej sprzeczności z wprowadzonym przez rząd dopłatami do węgla.

"Zgodnie z ustawą dodatek węglowy przysługuje jedynie w przypadku, gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków" - informuje serwis miejski sprawyspoleczne.krakow.pl.

Ponadto zaznacza wprost: "Od dnia 01.09.2019 r. na terenie Krakowa obowiązuje bezwzględny zakaz stosowania paliw stałych. Z tego względu składanie wniosków o dodatek węglowy przez mieszkańców Krakowa jest bezprzedmiotowe".

Podstawą prawną takiej sytuacji jest Uchwała Nr XVIII/243/16 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 15 stycznia 2016 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze Gminy Miejskiej Kraków ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (tzw. uchwała antysmogowa).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(22)
Witek
2 lata temu
Wnioski samorządu są bezprawne. O przyznaniu dodatku decyduje ustawa a nie prawo lokalne i kryterium jest wpisanie źródła węglowego w CEEB zgodnie ze stanem faktycznym, a nie postulowanym czy z innymi normami. Jeżeli warunek jest spełniony, samorząd ma obowiązek przyznać dodatek. Konsekwencje nieprzestrzegania zakazu spalania są inne i określone w uchwale samorządu. Ale nie wolno użyć odmowy dodatku z ustawy jako kary za naruszenie uchwały, bo to dwa rozdzielne porządki prawne!
Recznik na ur...
2 lata temu
PiS eksportuje węgiel i drewno za grosze a sprowadza szut i miał w cenie złota. Bagno nie rząd celowa polityka i lista milionerów coraz dłuższa.
krak
2 lata temu
Mieszkam w Krakowie i mam dom opalany węglem w innej miejscowości. Co z moim wnioskiem?
ObywatelkaK
2 lata temu
BUAHAHAHAHA Znów PO-wscy włodarze miasta. Kolejne GRATULACJE dla wyborców! Jak nie ścieki w Wiśle ("nic się nie stało", Warszawiacy), to totalsi walną ludzi z innej beczki! A głupcy dalej ślepi....
Myślenie nie ...
2 lata temu
Jeśli nie używają węgla to dlaczego mieliby brać dodatek na coś czego nie kupują?
...
Następna strona