Chodzi o inicjatywę ogłoszoną przez Komisję Europejską we wrześniu 2024 roku, której celem jest utworzenie w Europie sieci wyspecjalizowanych ośrodków badawczo-rozwojowych. W założeniu KE mają one pomóc uczynić z Europy wiodącego gracza w dziedzinie sztucznej inteligencji i pobudzić innowacyjność w całej UE.
Jak podała w środę Komisja na swojej stronie internetowej, fabryka Piast AI w Poznaniu będzie dążyć do przyspieszenia wdrażania technologii AI w sektorze akademickim i przemysłowym, zwłaszcza w zakresie: nauk o zdrowiu i nauk biologicznych, IT i cyberbezpieczeństwa (w tym kwantowego), kosmosu i robotyki, zrównoważonego rozwoju (energetyka, rolnictwo i zmiany klimatu) oraz sektora publicznego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
KE poinformowała, że wesprze powstanie sześciu fabryk sztucznej inteligencji w różnych europejskich krajach. Poza Polską, zostaną one uruchomione w przyszłym roku także w Austrii, Bułgarii, Francji, Niemczech i Słowenii. W grudniu ubiegłego roku wybrała pierwsze siedem lokalizacji: w Finlandii, Niemczech, Grecji, we Włoszech, w Luksemburgu, Hiszpanii i Szwecji.
Sześć fabryk AI, których stworzenie zapowiedziała w środę KE, powstanie dzięki inwestycjom krajowym i europejskim wynoszącym łącznie około 485 mln euro. Fabryki zapewnią uprzywilejowany dostęp start-upom zajmującym się sztuczną inteligencją oraz małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP), co będzie sprzyjać ich wzrostowi i bardziej efektywnej ekspansji.
Polskie Ministerstwo Cyfryzacji podało, że projekt realizowany przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe otrzyma 50 mln euro (200 mln zł) od KE, co zwiększy dotychczasową pulę w wysokości 340 mln zł, zapewnionych przez polski rząd na rozwój Fabryk AI.
Kolejny polski ośrodek będzie się starał o pieniądze
Resort poinformował też, że Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH z Krakowa, "korzystając z doświadczeń Poznania oraz wsparcia specjalistów Instytutu IDEAS", przystąpi do konkursu na początku maja, aby ubiegać się o kolejne środki na rozwój infrastruktury AI w Polsce.
Inicjatywa KE - funkcjonująca pod nazwą Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Europejskich Obliczeń Wielkiej Skali (EuroHPC) - skupia 17 państw członkowskich i dwa państwa stowarzyszone.
"Infrastruktura i usługi świadczone przez fabryki AI są niezbędne do wykorzystania pełnego potencjału tego sektora w Europie" - podała KE w komunikacie. "Dzięki wsparciu światowej klasy sieci superkomputerów UE fabryki te będą łączyć w sobie najważniejsze elementy innowacji w dziedzinie sztucznej inteligencji: moc obliczeniową, dane i talenty. Umożliwi to firmom działającym w obszarze sztucznej inteligencji, zwłaszcza MŚP i start-upom, a także badaczom, udoskonalenie szkoleń i rozwoju modeli sztucznej inteligencji na dużą skalę, które będą godne zaufania i etyczne" - podkreśliła.