Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Michał Krawiel
|

W Warszawie i Krakowie płacą najmniej. Zaskakujące wyniki badań

20
Podziel się:

Polscy studenci zarabiają mniej niż przed rokiem. Najgorzej sytuacja wygląda w Krakowie i w Warszawie, gdzie duża część młodych pracowników zarabia poniżej tysiąca złotych. Wobec oczekiwań to wręcz przepaść. Większość studentów marzy w przyszłości o pensji 10 tysięcy złotych na rękę.

W Warszawie i Krakowie płacą najmniej. Zaskakujące wyniki badań
Studenci często dorabiają w gastronomii (Pixabay)

Polski student jest coraz biedniejszy. Wszystko przed pandemię. Wynika tak z badania "Student w pracy" przygotowanego przez Polską Radę Biznesu. Duża część młodych, którzy pracują w trakcie studiowania, działa w branżach najbardziej dotkniętych przez obostrzenia – gastronomii i turystyce.

W 2021 roku, według danych z badania, 30 proc. studentów zarabia między od 2 do 3 tys. złotych netto. Widać tu spadek o 10 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Wtedy w takich widełkach płacowych mieściło się 40 proc. studentów. Co ciekawe – trzy razy więcej młodych pracowników zarabia w tym roku więcej niż 5 tys. zł netto (11 proc. w roku 2021).

Aż 13 proc. studentów zarabia poniżej 1 tys. zł netto. Najwięcej takich pracowników jest w Krakowie (20 proc.), Warszawie i Poznaniu (w obydwu miastach takie osoby stanowią 18 proc.).

Na drugim biegunie jest Wrocław, gdzie 18 proc. pracujących studentów zarabia powyżej 5 tys. zł na rękę. Duży procent takich osób jest też w Trójmieście (16 proc.), Bydgoszczy i Toruniu (14 proc.), Łodzi (13 proc.), Poznaniu (10 proc.) i Szczecinie (8 proc.). Najgorzej pod tym względem jest w Warszawie (6 proc.) i Krakowie (5 proc.).

Studenci, mimo pogorszenia sytuacji finansowej, są nastawieni bardzo optymistycznie co do swojej sytuacji materialnej i zawodowej. Co trzeci student zapytany o to, ile chce zarabiać za 10 lat, deklarował kwotę 10 tys. złotych. Widać tu wzrost o 8 proc. Połowa natomiast po roku chciałaby dostawać na rękę pięć tysięcy złotych.

- Rozpoczynanie kariery zawodowej w obecnym czasie jest trudniejsze niż jeszcze kilka lat temu. Choć oficjalne bezrobocie cały czas jest najniższe w Unii Europejskiej, to wśród młodych ludzi panuje dużo większa niepewność co do zatrudnienia - podsumowuje badanie Marian Owerko, szef Programu Kariera.

Zobacz także: Nowy Ład PiS zakłada wzrost składki zdrowotnej. "Przecieki, pełno sprzeczności i zaprzeczeń"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
przedsiębiorc...
rok temu
10 tyś miesiąc ???młoda ładna sekretarka z nadgodzinami i innymi powinna wyciągnąć, reszta po studiach to najniższa krajowa, to i tak za dużo.
Miro
rok temu
A ja pierwszą wypłatę w polsce dostałem 1600zl, wyjechałem do szwajcarii i pierwszą wypłatę dostałem 4tys fr. Znajdź różnicę
TOm
rok temu
Powinni znaleźć się w czasach opozycji. Dopiero by zobaczyli co to jest 20% bezrobocia.
Testo
rok temu
Wszystko przed Wami młodzi, trzymam kciuki. Ja w pierwszej pracy dostałem pensji na konto 2300 zł. To było w 2016 roku, zaraz po studiach. Mocne zderzenie z rzeczywistością. Rozwijałem się, uczyłem i teraz ( w tej samej firmie ) nie schodzę poniżej 10 koła na rękę. Da się, bez znajomości i układów
Emigracja
rok temu
Mlodzi uciekajcie jak mozecie...swiat stoi otworem, jest wieke pieknych miejsc, tam twij kraj gdzie cie styropiany 89r. Nie doja