Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Ważą się losy kierowców. Możliwa kolejna zmiana ws. punktów karnych

293
Podziel się:

Rząd zdecydował się wycofać z rewolucji prawnej, której celem była poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach. Mowa o przepisach dot. kasowania oraz redukowania punktów karnych. Pytanie, czy usunąć je będą mogli również ci, którzy zostali ukarani przez policję po 17 września 2022 r.

Ważą się losy kierowców. Możliwa kolejna zmiana ws. punktów karnych
Kierowcy odzyskają możliwość redukcji punktów karnych, które dostali za nieprzepisową jazdę (PAP, Darek Delmanowicz)

Zgodnie z obowiązującym prawem kierowca, który dostał punkty karne za nieprzepisową jazdę, nie może ich zredukować na specjalnym kursie. Ponadto kasują się one pod dwóch latach, a nie jak wcześniej po roku.

Po zmianie przepisów piratom drogowym łatwiej uzbierać maksymalną liczbę punktów karnych (25), po której tracą prawo jazdy. Jednocześnie kierowcy znacznie trudniej mogli się tych punktów pozbyć, by móc wrócić za kółko. Rząd w połowie kwietnia wycofał się jednak z tej rewolucji.

Zgodnie z przyjętą w tym miesiącu przez Sejm nowelizacją, punkty kasują się po roku od wystawienia. Wrócą ponadto kursy pozwalające na redukcję punktów karnych (dwa razy po 6 pkt w ciągu roku). Zmianą przepisów teraz zajmie się Senat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Samochody elektryczne jeżdżą na węgiel? "To jest nietrafiony argument"

Możliwe kolejne złagodzenie przepisów ws. punktów karnych

W kwestii przepisów ruchu drogowego wciąż jest ważna sprawa do ustalenia - co z kierowcami, którzy zostali ukarani przez policję po 17 września 2022 r. Jak pisała "Rzeczpospolita", tym zmotoryzowanym punkty skasują się im po dwóch latach.

Dziennik informuje jednak w środę (26 kwietnia), że liberalizacja przepisów może objąć także tych, którzy punkty karne złapali po 17 września ubiegłego roku. - Wszystko zależy od tego, co będzie w komunikacie ministra cyfryzacji i w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych zmienionym w porozumieniu z ministrami infrastruktury i sprawiedliwości - tłumaczy w rozmowie z "Rz: Tomasz Matuszewski, wiceszef warszawskiego WORD.

- Podniesienie liczby punktów karnych za większość wykroczeń drogowych sprawiło, że punktowe konta kierowców szybko się zapełniały. I myślę już nie tylko o kierowcach zawodowych, ale i prywatnych. Jednak dla tych pierwszych oznacza to niemożność wykonywania zawodu, a więc i zarabiania - komentuje ruch rządu Ryszard Stefański, profesor Uczelni Łazarskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(293)
Pan
10 miesięcy temu
Za te wrogie ludziom działanie pisiorow wyciąć ich na wyborach.Dosc już nakradli i nasiali nienawiści.Po 34 latach od pokojowej zmiany ustroju oni dalej szukają komuny i ubowców zlikwidowanych w 1956 roku.
Józek Prawdom...
10 miesięcy temu
Nie od dzisiaj wiadomo że sfora wrabia ludzi w wykroczenia aby robić wyniki i jak jesteś sam to nie masz szans bo co taki szczelnie to święte dla bezrefleksyjnych panienek z sądów grodzkich.Mnie wrobili dwukrotnie.
Policjant
rok temu
Gobry pomysł bo każdy ma prawo popełnić błąd tu chodzi o kasę a nie bezpieczeństwo znaki powinny się powtarzać i znaki poziome wszędzie wytarte co jest .dlaczego przy kolizjj są pukty i mandat flazzego się pytam nie powinno tego byc
Lala
rok temu
Należy spakować wszystkich bezproduktywnych pracowników w jedno miejsce i niech tam żyją ciekawe jak by wyglądało ich życie skoro są tacy mądrzy by ssać z tych którzy uczciwie pracują na swój byt. Co powiecie policjanci, urzędnicy, mundurowi i inni tym podobni!!
Uuu
rok temu
Z psami to do budy. A jeśli o zebranie chodzi to niech staną i powiedzą że chcą pieniędzy a nie ze niby bezpieczenstwo
...
Następna strona