Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Ważna decyzja ws. atomu w Polsce. Wojewoda dał zielone światło

23
Podziel się:

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe otrzymała od wojewody pomorskiego decyzję lokalizacyjną dla projektu pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - przekazała w czwartek spółka. Decyzja dotyczy lokalizacji "Lubiatowo-Kopalino" niedaleko Wejherowa.

Ważna decyzja ws. atomu w Polsce. Wojewoda dał zielone światło
Jest decyzja lokalizacyjna dla projektu elektrowni jądrowej na Pomorzu (Getty Images, Walter Bibikow)

Dzięki decyzji o ustaleniu lokalizacji spółka Polskie Elektrownie Jądrowe otrzymała prawo do dysponowania terenem na potrzeby prac przygotowawczych oraz budowy i późniejszej eksploatacji elektrowni jądrowej.

Decyzja szczegółowo określa m.in. zakres terytorialny inwestycji zarówno na lądzie, jak i na morzu, a także precyzuje warunki realizacji inwestycji, w tym techniczne, środowiskowo-konserwatorskie czy przeciwpożarowe. Należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa PEJ jest inwestorem i będzie operatorem elektrowni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Głośne "nie" dla atomu. Powód? Bo za drogi. "Myśliwce też kosztują, ale dają bezpieczeństwo"

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Wojewoda wydał decyzję

Przypomnijmy: na obszarze gminy Choczewo, w lokalizacji określanej jako "Lubiatowo-Kopalino", powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa z trzema reaktorami AP1000 amerykańskiej firmy Westinghouse o łącznej mocy 3750 MWe (megawatów mocy elektrycznej).

Warto podkreślić, że decyzja lokalizacyjna nie jest równoznaczna z pozwoleniem na budowę. Po jej uzyskaniu inwestor jest zobowiązany do pozyskania pozwolenia na wykonanie prac przygotowawczych, wydawanego również przez wojewodę.

Następnie zezwolenie na budowę elektrowni musi wydać prezes Państwowej Agencji Atomistyki, a w kolejnym etapie wojewoda pomorski podejmuje decyzję o przyznaniu pozwolenia na budowę. I to dopiero pozwoli na rozpoczęcie prac budowlanych.

Lokalizacja 'Lubiatowo-Kopalino' została wskazana jako preferowana przez spółkę już w 2021 r. z uwagi na równowagę pomiędzy aspektami środowiskowymi a czynnikami społeczno-gospodarczymi oraz bezpieczeństwo jądrowe. Uzyskanie decyzji o ustaleniu lokalizacji dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej to kolejny zrealizowany w tym roku przez spółkę krok milowy, który przybliża nas jako inwestora do momentu rozpoczęcia budowy obiektu - powiedział prezes PEJ Mateusz Berger, cytowany w komunikacie spółki.

W 2023 r. PEJ uzyskała dla swojej inwestycji na Pomorzu decyzję zasadniczą oraz decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.

- Uzyskana przez Polskie Elektrownie Jądrowe decyzja o ustaleniu lokalizacji umożliwia spółce realizację działań przygotowawczych w lokalizacji "Lubiatowo-Kopalino" w terenie, wskazując między innymi konkretne działki pod realizację inwestycji. To kolejna kluczowa decyzja w procesie inwestycyjnym elektrowni - powiedziała pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, cytowana w komunikacie PEJ.

Zgodnie z harmonogramem Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, pierwszy blok pierwszej elektrowni jądrowej miałby ruszyć w 2033 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
energia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(23)
Mila
7 miesięcy temu
Nie dla atomu !!! Jestem przeciwna budowie elektrowni atomowej, tym bardziej w miejscowości nadmorskiej. Mieszkam ok 15 km od Choczewa i boję się co będzie jak coś pójdzie nie tak....
Tiry na Tory
9 miesięcy temu
Niemcy już nie budują elektrowni atomowych a stare zamykają
Tiry na Tory
9 miesięcy temu
. Jeżeli już budować to tylko małe elektrownie atomowe modułowe o mocy 300 MW i tylko bezwzględnie w systemie rozproszonym przy większych miastach. Budowa Elektrowni jądrowej w Choczewie o mocy około 9000 MW tj. około 33% obecnego zapotrzebowania kraju na energię to jest również energia która wystarczy dla 15 mln gospodarstw domowych ( w razie awarii, kataklizmu, wojny wszystkie gospodarstwa domowe będą pozbawione prądu. To nie tylko utopia ale totalna utopia, oraz brak podstawowej wiedzy jak powinny działać nowoczesne systemy energetyczne. Molochy to UTOPIA. Zamiast tej elektrowni powinno się natychmiast budować (ESP) elektrownie szczytowo pompowe których w Polsce brakuje one zastąpią tego molocha. A jak by to wyglądało jakbyśmy mieli jedną wielką piekarnie czy masarnie
Adler
9 miesięcy temu
peoski aktyw już wyje ale bez obaw jak tylko wasz pryncypał osiądzie na stołku to na unicki rozkaz natychmiast wstrzyma budowę i postawi wam wiatrak za każdym oknem
123
9 miesięcy temu
A ile poszło do szuflady za podpisanie umowy?
...
Następna strona