Taka sytuacja - jak zaznaczyli eksperci - powtarza się jednak niemal co roku o tej porze. Według informacji z czwartku, średnie detaliczne ceny paliw w Polsce kształtowały się następująco: Pb95 – 5,77 zł/l, Pb98 – 6,51 zł/l, ON – 5,75 zł/l, a autogaz – 2,91 zł/l. Analitycy wskazują, że ceny oleju napędowego i LPG nadal spadają (o 2–3 grosze na litrze), podczas gdy benzyny odnotowują delikatne wzrosty, również sięgające maksymalnie 3 groszy.
Analitycy podkreślili, że stabilizacja na rynku hurtowym przekłada się na względny spokój cenowy na stacjach. Ich zdaniem, o ile nie wystąpią istotne wahania na globalnych rynkach paliw, nie należy spodziewać się dużych zmian w detalicznych cenach paliw w najbliższym czasie.
W nadchodzącym tygodniu Reflex prognozuje średnie ceny detaliczne na poziomach:
- benzyna Pb95 – 5,75–5,79 zł/l,
- benzyna Pb98 – 6,50–6,55 zł/l,
- olej napędowy ON – 5,73–5,77 zł/l,
- autogaz LPG – 2,88–2,92 zł/l.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Stabilizacja na rynku ropy
Analitycy ocenili, że na rynku ropy również panuje względna stabilizacja. Cena baryłki ropy Brent pozostaje poniżej poziomu 65 dol., co oznacza spadek o ok. 1 dol. wobec zamknięcia z końca ubiegłego tygodnia.
Dodali, że uwagę inwestorów przyciągają dwa czynniki: rozmowy na temat porozumienia nuklearnego z Iranem, które mogą przełożyć się na zwiększenie podaży ropy z tego kraju, oraz planowane decyzje OPEC+. Organizacja krajów eksportujących ropę rozważa kolejny wzrost wydobycia – tym razem o 411 tys. baryłek dziennie.
Jeśli taka decyzja zapadnie na najbliższym spotkaniu 1 czerwca, będzie to trzeci z rzędu miesiąc z podwyżką produkcji, co może sugerować, że strategia OPEC+ koncentruje się obecnie bardziej na utrzymaniu udziału w rynku, niż na obronie ceny surowca.