Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAGL
|
aktualizacja

Ważny komunikat dla emerytów. ZUS czeka na dokumenty do końca maja

97
Podziel się:

Emeryci, którzy mają także inne źródło utrzymania, muszą złożyć dokumenty. ZUS przyjmuje je tylko do końca maja. Tłumaczymy, kto musi wywiązać się z tego obowiązku.

Ważny komunikat dla emerytów. ZUS czeka na dokumenty do końca maja
Emeryci dorabiający do świadczenia muszą złożyć dokumenty w ZUS (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Na podstawie dokumentu ZUS będzie mógł ustalić, czy wypłacał świadczenia w odpowiednich wysokościach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Otwarcie Shein w Polsce. Kolejki przed kontrowersyjnym sklepem

Dorabiający emeryci mają czas do końca maja

Emeryci, którzy pobierają świadczenie lub zasiłek przedemerytalny, muszą powiadomić ZUS o swoich przychodach. Do instytucji muszą przekazać zaświadczenie o dochodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r.

Termin na przekazanie dokumentów upływa wraz z końcem maja. "Fakt" podaje, że osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, muszą samodzielnie złożyć oświadczenie o swoich dochodach.

Co ważne, ZUS bierze pod uwagę zarobki z kraju, z zagranicy, a także wynagrodzenia z tytułu bycia członkiem rady nadzorczej. Urzędnicy sprawdzą dochody za każdy miesiąc osobno lub za cały okres rozliczeniowy - w zależności od tego, która opcja jest korzystniejsza.

ZUS może zmniejszyć lub zawiesić świadczenie

Wcześniejsi emeryci muszą jednak uważać. Jeśli ich zarobki przekroczą 25 proc. lub 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego roku, to świadczenie może zostać zmniejszone lub nawet zawieszone.

Osoby, które chcą otrzymywać świadczenie lub zasiłek przedemerytalny w pełnej wysokości nie mogą przekroczyć kwoty dochodu w wysokości 19 039,20 zł brutto rocznie (za okres od marca 2023 r. do końca lutego 2024 r.).

Jeśli emeryt zarobi więcej, ale zmieści się w kwocie 53 308,80 zł brutto, to ZUS pomniejszy świadczenie. Z kolei w przypadku zarobków większych niż ten próg, to ZUS wstrzyma wypłatę świadczenia.

Dłuższa praca się opłaca

Choć wielu pracowników z niecierpliwością czeka na moment 60. lub 65. urodzin, to warto rozważyć decyzję o późniejszym przejściu na emeryturę. Jak już informowaliśmy w WP, zaledwie jeden rok pracy dłużej powoduje, że emerytura wzrasta o około 10-15 proc.

Co więcej, jeśli zdecydujemy się na kontynuowanie aktywności zawodowej przez kolejnych kilka lat, to kwota świadczenia może się nawet podwoić.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(97)
Emerytka
3 tyg. temu
Emerytów trzeba załatwic! Nie mogą mieć za dobrze! Natomiast tych co kradną miliony albo sa kryminalistami podziwiamy bardzo! Wszystkie wielkie przekręty są zamiatane pod dywan…. mafie maja się dobrze! Polska! 🇵🇱
Alicja
3 tyg. temu
sprawdziłam na ZUS PUE ile więcej bym dostała emerytury gdybym rok dłużej popracowała to przy moich zarobkach 13 850 zł brutto emerytury dostanę 5450 zł brutto a gdybym rok dłużej popracowała to dostanę o 125 zł brutto więcej. Gdyby to było minimum 10 % to miałabym 545 zł brutto więcej. Zatem dla 100 zł miesięcznie nie będę harowała ani minuty dłużej. W Polsce jest wyzysk a nie praca
Rocky
3 tyg. temu
tak chcą aby pracować dłużej, bez normalnej opieki zdrowotnej w tym kraju po to aby umrzeć i krócej wypłacać emeryturę. Oczywiście to dla naszego dobra jak wszystko w tym kraju.
Kazek
3 tyg. temu
Chyba się komuś kwoty pomyliły 53 tysiące nie zmniejsza emerytury
tim
4 tyg. temu
Dłużej pracujesz to dłużej oddajesz im 30%(?) swoich zarobków na składki. Po drugie, marnujesz ostatnie lata sprawności fizycznej i intelektualnej. Co ci potem po podwójnej emeryturze, jak inflacja zmniejszy jej wartość o połowę a ty nie będziesz już miał sił by z tej kasy korzystać dla siebie. Oddasz ją lekarzom i aptekarzom bo przez dłuższą pracę stan twego zdrowia będzie gorszy niż mógłby być...
...
Następna strona