Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Wesela są droższe. Czeka się dłużej. Branża boi się jesiennych obostrzeń

46
Podziel się:

Trwa kumulacja dwóch sezonów weselnych. Nowożeńcy muszą planować z dużym wyprzedzeniem swoje wesela. W stosunku do ubiegłego roku wzrosły też ceny.

Wesela są droższe. Czeka się dłużej. Branża boi się jesiennych obostrzeń
Ceny wesel znacząco wzrosły (Adobe Stock, Photographer: Ekaterina Pahomova, ekaterinapahomova@gmail.com)

Pandemia przemodelowała podejście Polaków do wesel i ceny samej uroczystości.

- Przez pandemię pary młode zmieniły sposób planowania swoich uroczystości ślubno-weselnych z długoterminowego, rok-dwa do przodu, do krótkoterminowego, ograniczającego się do 2-4 miesięcy - powiedziała PAP Valentina Pokrovskaya z Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych.

Pokrovskaya zwraca uwagę na to, że większość nowożeńców zaplanowała swoje uroczystości weselne pod koniec czerwca, w lipcu i w pierwszej połowie sierpnia, pamiętając o tym, jak wyglądała sytuacja epidemiczna wcześniej.

Zobacz także: Kołodziejczak idzie po władzę. "Trzeba stworzyć rząd, który nie będzie podkładał nóg, a podawał rękę"

- Z tego względu sezon 2021 jest dla nas szczególnie intensywny, a śluby i wesela odbywają się w zasadzie każdego dnia tygodnia, od poniedziałku do niedzieli –komentuje konsultantka ślubna sytuację w branży.

Organizatorzy biorą pod uwagę fakt, że mogą pojawić się restrykcje związane z COVID-19.

Sezon weselny 2021 jest zdaniem ekspertki "podwójnym rocznikiem" - wiele przyjęć planowanych na 2020 zostało przeniesionych na ten rok.

- Pozorny duży ruch jest tak naprawdę próbą wyjścia firm na prostą po ciężkim ubiegłorocznym sezonie - zauważa Pokrovskaya.

Większość par młodych nie ogranicza wydatków np. na dekoracje czy dodatkowe atrakcje, ale zamiast kilku mniejszych wybierają jedną, bardziej "zjawiskową". W trakcie pandemii wzrosło zainteresowanie uroczystościami plenerowymi.

Od początku wzrosły koszty organizacji przyjęć weselnych.

- Średni wzrost ogólnych kosztów wesela to 10-15 proc., przy czym np. w gastronomii, dekoracjach jest on wyższy, natomiast w przypadku fotografów, wideo-ekipy czy usług DJ-a - niższy – komentuje ceny ekspertka weselna.

Wzrost kosztów zdaniem ekspertki nie jest powiązany z chęcią odrobienia strat z zeszłego roku przez branżę. Ma to być odpowiedź na zmiany rynkowe. Zdaniem specjalistki ślubnej koszty usług ślubno-weselnych zdrożały proporcjonalnie do wzrostu cen powiązanych produktów i obsług.

– Weźmy np. wzrost cen żywności, koszty utrzymania pracowników, cen paliwa, czy koszty sprowadzenia towarów z Chin wykorzystywanych np. do wystroju i dekoracji mówi Valentina Pokrovskaya. Konsultantka zwróciła uwagę, że w wielu przypadkach usługodawcy musieli także dostosować się do wymagań epidemicznych, co również wpłynęło na wzrost kosztów wyjściowych".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(46)
Robert
2 lata temu
Po co komu wesela? po co zakładać rodzinę? po co maja być dzieci? po co się weselić jak można całe życie być smutnym samotnym człowiekiem cieszącym się tylko z kupowania niepotrzebnych rzeczy?
Dumny Polski ...
3 lata temu
Jak my się teraz po tym ciosie pozbieramy ? Trzeba planować kameralne wesela , tak do 199 osób.
Klara
3 lata temu
To teksty sączące w podświadomość: na co ci ślub, wesele to obciach, dzieci i rodzina to obciążenie, bądź samotny, bezdzietny i konsumuj. A przede wszystkim: dalsza rodzina nie jest wsparciem, to wredne pasibrzuchy. Czy na pewno? Naprawdę takie są wasze rodziny? Bo nasza się kocha i wspiera a spotkania przy okazji ślubu czy chrzcin daje ogrom radości.
realista
3 lata temu
dalej cenzura
realista
3 lata temu
najlepiej zrobić w gronie najbliższej rodziny i dużej pomysłowości a krwiopijcy branży weselnych trochę będą mieli do zarobienia bo to jak kasa na podatki rządowe
...
Następna strona