Notowania

Przejdź na

12 zł za godzinę. Rada Dialogu Społecznego poparła rządowy projekt o płacy minimalnej

Za uchwałą w tej sprawie głosowali jednogłośnie członkowie strony społecznej Rady - związków zawodowych i pracodawców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)

Rada Dialogu Społecznego pozytywnie zaopiniowała w czwartek rządowy projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu godzinowym na poziomie 12 zł brutto za godzinę pracy na podstawie umowy zlecenia, czy jednoosobowej działalności gospodarczej.

Za uchwałą w tej sprawie głosowali jednogłośnie członkowie strony społecznej Rady - związków zawodowych i pracodawców. Pracodawcy i związkowcy uzgodnili wprowadzenie zmian w projekcie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przygotowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Henryk Nakonieczny z NSZZ "Solidarność", który prowadził zespół Rady zajmujący się tą sprawą, omawiając projekt uchwały i stanowiska RDS wyjaśnił, że stawka już w 2017 r. mogłaby zostać zwaloryzowana, ponieważ w projekcie ustawy zapisano coroczny jej wzrost, zgodnie ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę. Taki wskaźnik wzrostu jest co roku negocjowany w Radzie.

Podkreślił, że uzgodnienie stanowisk co do opinii trwało jeszcze w środę do późnego wieczora. - Żadna ze stron do końca nie jest zadowolona z tej uchwały, ale na tym polega kompromis - mówił przewodniczący RDS, szef Solidarności Piotr Duda.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska dziękowała "za ten historyczny kompromis w bardzo ważnej i trudnej sprawie". Podkreśliła, że propozycja, by stawka wynagrodzenia 12 zł za godzinę była już w 2017 r. zwaloryzowana, jest do przyjęcia. - Byłoby to wtedy 12 plus, co do pozostałych propozycji, ponieważ są tak świeże, odniesiemy się w trakcie prac - powiedziała.

Rząd po przedstawieniu w styczniu pierwszego projektu zakładającego minimalną płacę godzinową na umowie-zleceniu w wysokości 12 zł i uzyskaniu krytycznych opinii, przygotował nowy projekt. Zgodnie z marcową wersją ustawa miałaby wejść w życie 1 września, a obowiązek zapewnienia minimalnej płacy najpóźniej z początkiem 2017 r. Do umów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy i obowiązujących w tym dniu minimalne wynagrodzenie znajdzie zastosowanie od 1 stycznia 2017 r.

Dwunstozłotowa stawka godzinowa zgodnie z projektem miałaby obejmować nie tylko osoby na umowach zlecenia, ale też samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm. Projekt precyzuje, kiedy takie rozwiązanie będzie stosowane, m.in. przy zleceniach, w których wyznaczono czas ich świadczenia.

Wyłączenia z zasady minimalnego godzinowego wynagrodzenia za prace mają dotyczyć m.in. rodzinnych domów pomocy i umów cywilnoprawnych przy opiece nad uczestnikami wycieczek.

Projekt zawiera też nowe uprawnienia i rozszerzenie możliwości kontroli ze strony Państwowej Inspekcji Pracy. Inspekcja będzie kontrolowała m.in., czy wykonujący pracę ma potwierdzone ustalenia umowy na piśmie przed jej rozpoczęciem.

Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski pytał, jak stosowana będzie ustawa w jednostkach budżetowych - czy zamawiający usługi m.in. w ramach zamówień publicznych będą mieli na to odpowiednie środki już w budżetach na 2017 r.

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk podkreśliła, że jest to rządowy projekt i wszystkie jej zasady muszą być zastosowane w praktyce budżetowej. - Dla nas jest to jasne, że musi to być uwzględniane przy konstruowaniu budżetu, zamówieniach publicznych i w innych przypadkach - podkreśliła odpowiadając na pytanie Malinowskiego.

Zbudowanie kompromisu w tak ważnej kwestii otwiera nowe możliwości dialogu społecznego. Wiceminister rodziny Stanisław Szwed podkreślił, że jeśli jest uzgodnienie między pracodawcami i związkowcami, to resort, który projekt przygotował, ten kompromis akceptuje.

We wspólnym stanowisku Rada generalnie pozytywnie ocenia projekt, zgłaszając do niego kilka uwag, m.in. dotyczących waloryzacji i zasad wyłączających wynagrodzenie za pracę w porze nocnej z płacy minimalnej.

- Przede wszystkim przesunięto termin wejścia w życie stawki do 1 stycznia 2017 r. Ponadto z obowiązku tego wyłączono te podmioty, które samodzielnie decydują o miejscu i czasie realizacji zlecenia lub świadczenia usług oraz pobierających wynagrodzenie oparte na systemie prowizyjnym - mówi dr Grzegorz Baczewski, dyrektor departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan. - Przyjęcie tych uzgodnień pozwoli uporządkować rynek pracy, ograniczyć zjawisko zaniżania wynagrodzeń w celu optymalizacji kosztów pracy, ale jednocześnie da przedsiębiorcom czas i możliwość dostosowania się do tej rewolucyjnej zmiany - dodaje Baczewski.

W Radzie zasiadają 62 osoby - przedstawiciele związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz rządu. Swych przedstawicieli ma w niej również prezydent oraz prezesi NBP i GUS. RDS zastąpiła Komisję Trójstronną.

Zobacz także: Pensja minimalna dla absolwentów. Minister Rafalska zapowiada koniec niższego wynagrodzenia

Tagi: rada dialogu społecznego, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz