Notowania

sejm
28.01.2016 18:21

20 mln zł jednak nie trafi do o. Rydzyka

Poprawka, obejmująca przeznaczenie 20-milionowej dotacji dla medialnej szkoły Tadeusza Rydzyka, zostanie wycofana. Toruńska uczelnia miała otrzymać pieniądze między innymi kosztem budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

Poprawka PiS przeznaczająca 20 mln zł na Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu została wycofana - poinformował w czwartek wieczorem, przed głosowaniami ws. budżetu na 2016 r., marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Aktualizacja: 28.01.2016, godz. 23:54

Poprawka, którą wcześniej pozytywnie zaopiniowała komisja finansów publicznych, przewidywała obcięcie wydatków na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego o 20 mln zł. Połowa tej kwoty miała dotyczyć dotacji i subwencji w tzw. pozostałych zadaniach w zakresie kultury, a połowa - wydatków na teatry.

Uzyskane w ten sposób oszczędności miałyby być przeznaczone na wydatki majątkowe i bieżące w rezerwie celowej ,,Środki na realizację zadań Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu".

Wcześniej rzeczniczka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Anna Lutek poinformowała na Twitterze, że wniosek nie zostanie poddany pod głosowanie. W rozmowie z IAR nie potrafiła jednak powiedzieć, czy w tej sprawie podjęto działania na szczeblu politycznym. - Nie wiem nic na temat decyzji politycznych - przyznała. Od razu jednak zapewniła, że "poprawka zostanie wycofana z uwagi na to, że ministerstwo kultury nie wypowiadało się w tej sprawie". - Z dbałości o polską kulturę, nie wyobrażamy sobie, aby taka poprawka miała przejść - dodała.

Przekazanie pieniędzy prywatnej szkole w Toruniu krytykowali wcześniej politycy opozycji.

Szef klubu PO Sławomir Neumann przekonywał, że sprawą z urzędu powinna zająć się prokuratura, bo występuje podejrzenie korupcji politycznej. To - jak tłumaczył - mogłaby być bowiem zapłata za korzystne dla PiS-u działania mediów ojca Rydzyka w czasie kampanii wyborczej.

Tagi: sejm, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz