Notowania

Wiceminister rodziny odtrąbił sukces 500+, cytując badanie naukowe. Autor badania wytknął mu manipulację

- To jest symulacja, nie analiza pokazująca faktyczny spadek - napisał ekonomista.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Dominika Zarzycka/East News)
Wiceminister rodziny i pracy Bartosz Marczuk

Wiceminister rodziny Bartosz Marczuk ogłosił na Twitterze, że program 500+ w radykalny sposób ograniczył biedę wśród dzieci. Powołał się przy tym na badanie naukowe ekonomisty z UW, który jednak natychmiast go skontrował, wytykając Marczukowi nadinterpretację i przeinaczenie swojego tekstu.

- Ubóstwo dzieci po 500+ zredukowane o 75-100 proc. Wielka rzecz i radość. Walczyłem o to lata - napisał Bartosz Marczuk, wskazując na badanie przeprowadzone przez dr. hab. Michała Brzezińskiego, ekonomistę z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jako pierwszy odpowiedział mu sam Brzeziński, korygując wiceministra. - To jest symulacja, nie analiza pokazująca faktyczny spadek - napisał ekonomista. Brzeziński dodał, że jego tekst wskazuje, że skrajne ubóstwo dzieci "mogło być mniejsze niż myśleliśmy".

Pozostałe dwa wpisy Marczuka na Twitterze także spotkały się z szybką kontrą adiunkta w Katedrze Ekonomii Politycznej UW.

Gdy wiceminister napisał, że kolejne badanie pokazuje, że 500+ "fantastycznie redukuje biedę dzieci", Brzeziński odpowiedział: "Ale m.in. pokazuje, że nie wiadomo czy ubóstwo skrajne było największe w rodzinach wielodzietnych".

Marczuk nawet wszedł w dyskusję z naukowcem, na którego tekst się powołał.

Wiceminister rodziny napisał, że badania Brzezińskiego "potwierdzają to, co mówił", czyli że ustalony na 5 tys. zł górny próg w 500+ daje "ledwie 100 mln zł oszczędności". - Ale pamiętajmy: koszty administracyjne to kilkadziesiąt mln - podkreślił wiceminister rodziny.

- Ale to zdecydowanie za wysoki próg, przy niższych - dużo większe oszczędności - odpowiedział mu naukowiec.

- Nawet 2 tys. to 1,49 mld (z 24 mld), tj. 6 proc. A cały impact demograficzny (masz 2. dziecko, masz pewność pomocy) bierze w łeb - ripostował Marczuk.

- To są tylko domysły, jeżeli chodzi o impact demograficzny - stwierdził Brzeziński, kończąc wymianę zdań z wiceministrem rodziny.

Tagi: program 500+, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
WP Money
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-10-2017

1256sukces za wszelką cenę! ktoś kazał to odtrąbił "sukces" ... a że kłamie , kłamliwy jak Szydło Duda czy inny ... Macierewicz. w PiS to … Czytaj całość

19-10-2017

edSzczególnie polepszyło się samotnym matkom jedynaków.

19-10-2017

BubaNiezaprzeczalnie program 500+ daje efekty.....w postaci słupków sondażowych.

Rozwiń komentarze (95)

Wybrane dla Ciebie