Notowania

wiadomości
02.11.2016 17:46

Rewolucja w zasadach naliczania akcyzy od samochodów. Zyskają nabywcy nowych luksusowych aut

W połowie listopada projektem zajmie się Senat, a nowe przepisy mają obowiązywać już od 1 stycznia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)

Nawet setki tysięcy złotych oszczędzą nabywcy najdroższych samochodów dostępnych na polskim rynku, jeśli w życie wejdą proponowane przez rząd radykalne zmiany w podatku akcyzowym od samochodów. Najbardziej stracą ci, którzy będą chcieli kupić kilkunastoletnie samochody z silnikami o pojemności ponad 4 litrów. Ministerstwo Finansów liczy na to, że dzięki nowym stawkom i zasadom naliczania akcyzy, budżet zyska setki milionów złotych rocznie.

Opracowana przez resort finansów reforma akcyzy od samochodów zakłada odejście od obliczania tego podatku w oparciu o wartość samochodu. Zamiast obecnych stawek 3,1 proc. (silniki do 2 l) oraz 18,6 proc. (powyżej 2 l), wprowadzone mają być sztywne kwotowe stawki, których wartość będzie zależeć od wieku samochodu i pojemności silnika.

W połowie listopada projektem zajmie się Senat, a nowe przepisy mają obowiązywać już od 1 stycznia. Ministerstwo szacuje, że zmiana stawek akcyzy spowoduje, że wpływy podatkowe z tego tytułu wzrosną z 1,9 mld zł w 2015 r. do 2,4 mld zł rocznie.

Nowa akcyza ma zniechęcać do sprowadzania starych samochodów i promować zakup nowych samochodów. Akcyzą zostaną objęte teraz wszystkie samochody o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, także ciężarowe. Zupełnie z niej zwolnione mają być auta elektryczne, natomiast w przypadku hybryd stawka podatku ma być pomniejszana o taką część łącznej mocy auta, jaką wytwarza silnik elektryczny.

Zmiana stawek akcyzy w przypadku najpopularniejszych nowych samochodów z silnikami o pojemności 2 litrów nie wpłynie znacząco na ich cenę. Z drugiej strony, radykalnie zmniejszy się obciążenie akcyzą drogich samochodów z dużymi silnikami. Nabywcy takich pojazdów nie zapłacą bowiem więcej niż 12 644 zł, niezależnie od wartości auta.

W jaki sposób zmiana stawek wpłynie na cenę typowych samochodów sprowadzanych zza granicy, przedstawiamy w poniższej tabeli. Pokazujemy też jak nowe przepisy wpłyną na cenę typowego nowego samochodu. Dla porównania, obliczamy stawkę akcyzy dla ultraluksusowego modelu klasy SUV.

Tagi: wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-11-2016

JędrekPIS coraz bardziej podcina gałąź na której siedzi. Ja zawsze byłem za PIS ale oni mają jakiś instynkt samobójczy (tak było 2005-2007). Jak oni to … Czytaj całość

02-11-2016

erikprzed chwila była nie zla propaganda TV Info wtylewizji zadzwoniła Pani Jolanta z Mazowsza mówiła ze głosowała na PIS jej znajomi tez ale się zawiedli … Czytaj całość

02-11-2016

MagdaBardzo dobrze, przynajmniej gratow nie beda sprowadzac z Niemiec, ktore zanieczyszczaja nasze srodowisko i sa niebezpeczne

Rozwiń komentarze (644)