Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Arabia Saudyjska z gigantycznym deficytem. Brakuje im 5 budżetów Polski

0
Podziel się:

Arabia Saudyjska spóźnia się z płatnościami dla firm pracujących na jej zlecenie – donosi Bloomberg powołując się na trzech informatorów. Agencja twierdzi, że niska cena ropy może doprowadzić do pierwszego od lat deficytu budżetowego.

Ponad 300-metrowy Kingdom Centre w Rijadzie.
Ponad 300-metrowy Kingdom Centre w Rijadzie.

Arabia Saudyjska spóźnia się z płatnościami dla firm pracujących na jej zlecenie - donosi Bloomberg, powołując się na trzech informatorów. W tym roku deficyt budżetowy kraju może wynieść nawet 400 mld dolarów.

Nawet ponad pół roku na zapłatę muszą czekać niektóre firmy, które na zlecenie Arabii Saudyjskiej stawiają nowe drogi czy mosty. Przyczyną opóźnień w zapłacie, mają być oszczędności i chęć jak najdłuższego przetrzymywania pieniędzy przez tamtejszy rząd. Zdaniem informatorów Bloomberga, z miesiąca na miesiąc jest coraz gorzej. Nie dość, że opóźnienia rosną, to na dodatek Saudyjczycy próbują renegocjować podpisane wcześniej kontrakty.

Z czego wynikają spóźnione płatności? Wszystkiemu winny jest gwałtowny spadek cen ropy naftowej. Dochody z jej sprzedaży stanowią aż 80 proc. przychodów budżetowych tego kraju. Arabia Saudyjska obok Rosji i Stanów Zjednoczonych jest największym na świecie producentem surowca.

Bloomberg przypomina, że cena ropy w granicach 45-50 dolarów za baryłkę Brent odbija się już na rezerwach walutowych kraju. Na koniec sierpnia spadły one o ok. 82 mld dolarów w porównaniu z zeszłym rokiem. Trzeba jednak pamiętać, że pod tym względem Arabia Saudyjska biła dotąd rekordy, a właśnie w 2014 roku rezerw miała najwięcej w historii.

Inna sprawa, że przez niską cenę ropy rentowność tamtejszych obligacji idzie w górę. Szacuje się, że tylko przez to kraj stracił w tym roku już 15 mld dolarów.

- Arabia zaczęła cięcia budżetowe. Deficyt budżetowy jest zbyt duży, by go ignorować – mówi Bloombergowi ekonomista banku HSBC Simon Williams.

Według tej agencji Arabia Saudyjska będzie mieć w tym roku pierwszy od 2009 roku deficyt budżetowy. Inne źródła podają jednak, że problemy finansowej kraju zaczęły się już jednak w 2014 roku. Bank Merrill Lynch szacował, że wydatki i przychody Arabii Saudyjskiej nie spinają się już przy cenie za ropę na poziomie 85 dolarów za baryłkę.

Z kolei analityczna firma Insight Discovery szacowała pod koniec września, że z rynków zniknęło 70 mld dolarów należących do Saudyjczyków. Pieniądze uzyskano w zaledwie pół roku przez sprzedaż udziałów w globalnych funduszach inwestycyjnych. Powodem takiego ruchu miały być właśnie problemy z deficytem budżetowym.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy(MFW) oszacował, że deficyt Arabii Saudyjskiej może w tym roku wynieść ok. 20 proc. PKB. Dla porównania według CIA World Factbook dług publiczny kraju wynosi ok. 1,6 proc. W rok powiększy się więc aż 12,5 razy. Deficyt może wynieść ok. 400 mld dolarów. To pięciokrotnie więcej niż wynosi cały budżet Polski.

Problemy w Arabii Saudyjskiej są już tak duże, że spekuluje się na temat wprowadzenia w tym kraju podatku VAT. Takie rozwiązanie zaleca MFW. Oprócz tego postuluje także, aby Saudowie zaczęli płacić podatek od nieruchomości, wprowadzili reformę cen energii oraz lepiej kontrolowali płace w sektorze publicznym.

Na razie Arabia Saudyjska planuje cięcie inwestycji. Na przykład opóźnić może się oddanie metra w Rijadzie. Koszt jego budowy to 22 mld dolarów.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)