Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska współzałożycielem Azjatyckiego Banku Inwestycji

2
Podziel się:

Jeszcze we wrześniu odbędzie się pierwsze posiedzenie Rady Dyrektorów Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych. To instytucja założona przez Chiny. Ma ona finansować między innymi budowę dróg, linii przesyłających prąd, czy lotnisk. W planach jest też finansowanie tras kolejowych i portów morskich. Nowa instytucja będzie udzielała kredytów zarówno rządom poszczególnych krajów, jak i przedsiębiorcom, którzy zgłoszą projekty inwestycyjne. Polska jest jednym z krajów-założycieli banku.

Radosław Pyffel
Radosław Pyffel (PAP/Radek Pietruszka)

Pierwszym polskim reprezentantem jest Radosław Pyffel, współzałożyciel Centrum Studiów Polska-Azja. Zapowiedział on, że bank będzie działał przede wszystkim w krajach azjatyckich.

Radosław Pyffel podkreślił, że Polska, dzięki swojej obecności we władzach banku, będzie miała wpływ na strategiczne decyzje. Szansę mają też polskie firmy, które mogą startować w przetargach na planowane inwestycje. Chodzi o projekty o wartości co najmniej kilkudziesięciu milionów dolarów.

Radosław Pyffel dodał, że bank prowadzi w tej chwili intensywną rekrutację. Polacy, którzy są chętni, by pracować w centrali w Pekinie, mogą wysłać swój życiorys.

Gotowych jest już kilka projektów finansowanych przez bank. Są to inwestycje między innymi w Bangladeszu, Indonezji i Tadżykistanie.

KOMENTARZE
(2)
lach
5 lata temu
Czy na pewno tylko chiny są założycielami?
wieszcz66
5 lata temu
Azja - to jest kierunek w którym PiS prowadzi Polskę. Mam nadzieję, że tzw elektorat uzmysłowi sobie co to oznacza, gdy szybko skończą się dotacje z UE, a budżet opróżniony przez bezmyślne wydatki socjalne będzie się ratował kredytami zaciąganymi na warunkach greckich.