Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bezrobocie. Przyczyną ignoranctwo i niekompetencja

0
Podziel się:

Na całym świecie poszukuje się około 8,4 miliona pracowników.

Bezrobocie. Przyczyną ignoranctwo i niekompetencja
(Andrzej Stawinski/REPORTER)

Mimo rosnącego bezrobocia pracodawcy mają problem ze znalezieniem osób na wolne stanowiska. Przyczynami są m.in. brak odpowiednich talentów wśród kandydatów i niewiedza.

Jak pokazuje badanie "Global Talent Competitiveness Index", przeprowadzone przez Adecco (firmę świadczącą kompleksowe usługi z zakresu zarządzania kapitałem ludzkim oraz doradztwa personalnego), na całym świecie istnieje problem niedopasowania umiejętności kandydatów do wymagań rynku pracy. Przyczyną jest deficyt talentów. Wraz z rozwojem nowych technologii problem ten będzie się pogłębiał.

Kandydatom na pracowników brakuje przede wszystkim wiedzy ogólnej. Według badania Adecco osoby, które kończą szkoły średnie, mają problemy z liczeniem, czytaniem ze zrozumieniem oraz pracą w grupie. Równie dużym problemem jest wykluczenie cyfrowe - 25 proc. dorosłych osób w krajach takich jak Polska, Hiszpania, Słowacja czy Korea Południowa nie potrafi obsługiwać komputera nawet w podstawowy sposób.

Mimo rosnącego bezrobocia (według badań Eurostatu aktualny poziom bezrobocia wśród osób poniżej 25. roku życia np. w Hiszpanii wynosi 53,2 proc., w Grecji 52,3 proc., w Chorwacji 50 proc.) jednocześnie istnieje zapotrzebowanie na znaczną liczbę pracowników.

W Chinach do 2020 roku może zabraknąć 20 mln pracowników z wyższym wykształceniem, a w Indonezji do 2030 roku nawet 113 mln. Znaczny niedobór wyszkolonych pracowników zanotowano obecnie w Stanach Zjednoczonych (na 4,7 mln stanowisk) oraz w Europie (3,7 mln).

Według badania Adecco rozwiązaniem może być uelastycznienie rynku pracy, większa mobilność oraz rotacja stanowisk, a także zwiększająca się rola pracy tymczasowej. We Francji 66 proc., a w Wielkiej Brytanii 48 proc. osób pracujących na umowach tymczasowych po roku znajduje stałą pracę.

Równie ważna może być reforma edukacji. Badanie Adecco pokazuje jak ważne jest dopasowanie absolwentów do wymagań rynku pracy. Niemcy, Szwajcaria czy Austria, dzięki rozwiniętemu systemowi czeladniczemu, znacznie lepiej radzą sobie z niedopasowaniem obywateli do rynku.

Czytaj więcej w Money.pl
Tu znajdziesz pracę. Stale rośnie liczba ofert Coraz więcej ofert pracy dla specjalistów.
Młodzie bez pracy. Eksperci: sami są sobie winni Absolwenci nie dość, że kończą kierunki, na które nie ma żadnego zapotrzebowania, to jeszcze brakuje im tzw. umiejętności miękkich.
Koniec z bezrobociem? Będzie rynek pracownika Na koniec roku stopa bezrobocia już jednocyfrowa. Tak uważa minister Kosiniak-Kamysz
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)