Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Budżet 2015. Minister chce cofnięcia pieniędzy na badania kosmiczne

0
Podziel się:

Zmiany zwiększające finansowanie Polskiej Agencji Kosmicznej martwią ministra finansów.

Budżet 2015. Minister chce cofnięcia pieniędzy na badania kosmiczne
(Krystian Dobuszyński/REPORTER)

- _ Liczę, że Senat przywróci rezerwom budżetowym 30 mln zł, które Sejm przekazał Polskiej Agencji Kosmicznej _ - powiedział minister finansów Mateusz Szczurek. Zapewnił, że przyszłoroczny budżet państwa nie zachwieje się, jeśli się to nie uda.

_ - Zarówno rezerwa ogólna, jak i rezerwa na zmiany organizacyjne są elementem elastyczności budżetu. W roku takim jak 2015, kiedy skala niepewności gospodarczych jest podwyższona, te rezerwy są potrzebne w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa budżetu _ - powiedział.

Podkreślił, że z powodu wprowadzonego przez Sejm przesunięcia 30 mln zł budżet państwa się nie zachwieje, niemniej wskazane byłoby zachowanie tych pieniędzy w rezerwach.

Zgodnie z przyjętym w połowie grudnia przez Sejm budżetem na przyszły rok deficyt w 2015 r. nie powinien przekroczyć 46 mld 80 mln zł. Dochody zaplanowano na 297 mld 252 mln 925 tys. zł (wobec 277 mld 782,2 mln zł zaplanowanych na br.), a wydatki na 343 mld 332 mln 925 tys. zł (wobec 325 mld 287,4 mln zł przewidzianych na ten rok). Ustawa trafiła do Senatu. Druga izba ma się zająć budżetem na posiedzeniu 8-9 stycznia 2015 r.

Podczas głosowania w Sejmie przyjęto kilka poprawek. Między innymi - nieoczekiwanie - dwie dotyczące przekazania w sumie 30 mln zł na Polską Agencję Kosmiczną, złożone przez PSL i SLD oraz poprawkę PO i PSL przekazującą 16 mln zł na Muzeum Jana Pawła II. Zdecydowano, że 20 mln zł na PAK ma pochodzić z rezerwy budżetowej Rady Ministrów (10 mln zł) oraz z tzw. rezerwy na zmiany systemowe oraz niektóre zmiany organizacyjne, w tym nowe zadania. Zgodnie z poprawką ludowców o 10 mln zł zmniejszono wydatki jednostek budżetowych, przeznaczając tę kwotę na rezerwę celową związaną z finansowaniem działalności oraz realizację zadań Polskiej Agencji Kosmicznej.

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk mówiła przed głosowaniem, że zgodnie z obowiązującym prawem, które niedawno weszło w życie, do czasu rozpoczęcia pracy Agencji, jej finansowanie zapewnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Wskazała, że środki na ten cel będą egzekwowane z tej właśnie części budżetu.

Po głosowaniu Szczurek mówił, że zmiany zwiększające finansowanie Polskiej Agencji Kosmicznej martwią go, bowiem uszczuplają rezerwę na zmiany organizacyjne, z której to m.in. utrzymywane są systemy informatyczne, nie mające już finansowania ze środków unijnych. Według niego będzie to pewne wyzwanie w 2015 r., które - być może - będzie wymagało oszczędności w innych dziedzinach.

Ustawę o PAK Sejm uchwalił w lipcu br. Dzięki niej polskim firmom ma być łatwiej pozyskiwać środki z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Lepsza ma być też współpraca nauki z biznesem w tej branży. Agencja ma realizować zadania w zakresie badania przestrzeni kosmicznej i wykorzystywania tych badań w rozwoju technologii kosmicznych dla celów przemysłowych, obronnych i bezpieczeństwa państwa oraz dla celów nauki.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)