Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Frankowska
|

Nie masz dzieci? Płać podatek. W Rosji tak chcą poprawić demografię

19
Podziel się:

Rosja zamierza ratować demografię i wraca do starego pomysłu - płacenia bykowego, czyli podatku za to, że małżeństwa nie posiadają dzieci. Bezdzietne małżeństwa miałby płacić pół procent dochodu. Rządowy Instytut Demografii, Migracji i Rozwoju Regionalnego przedstawił prezydentowi Putinowi projekt ustawy, która przewiduje taki podatek.

Nie masz dzieci? Płać podatek. W Rosji tak chcą poprawić demografię
(Rawpixel.com)

Rosja wraca do starego pomysłu - płacenia podatku zwanego bykowym. Bezdzietne małżeństwa miałby płacić pół procenta dochodu. Rządowy Instytut Demografii, Migracji i Rozwoju Regionalnego przedstawił prezydentowi Putinowi projekt ustawy, która przewiduje taki podatek.

Zwolnione mają być osoby nie mogące mieć dzieci na przykład wskutek przeciwwskazań medycznych -podaje portal tvn24.pl. Zyskać mają na tym rodziny wielodzietne, którym zaproponowane ma być wsparcie. Według pomysłodawców - ustawa pomoże zażegnać kryzys demograficzny w Rosji, bo to powinno skłonić pary do posiadania dzieci. A problem jest i to spory. Jak wynika z prognoz, do 2050 roku liczba mieszkańców Rosji zmaleje o ponad 20 milionów. Jednak pomysł, by w ten sposób poprawiać dzietność u Rosjan jest bardzo kontrowersyjny i oceniany jako mało skuteczny - podaje portal.

W Polsce także pojawiały się pomysły na wprowadzenie bykowego. Na przykład do lat 70. płacili go kawalerowie mający powyżej 30 lat. Potem politycy różnych opcji zastanawiali się nad wprowadzeniem zapomnianej daniny.Miał on dotyczyć albo tylko mężczyzn, którzy migają się od zakładania rodzin, albo wszystkich bezdzietnych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(19)
Malina
7 lat temu
Chory pomysł. Ktoś tu pisze, ze ci robią karierę powinni płacić. Jasne. Wtedy po prostu wybędą z chorego kraju i najecie si waszego bykowego. Jak już to powinny byc różne ulgi i ułatwienia dla tych co dzieci maja. Na to uważam każdy rozsądnie myślący człowiek się zgodzi. Przecież te różne ulgi i ułatwienia będą właśnie finansowane z podatków tych co "robią karierę" i to już jest bykowe.
Duży Gryzli
7 lat temu
A kogo stać na mieszkanie ? wyliczyłem że odkładając w dzisiejszym tempie koło 70ntki kupił mieszkanie ale jeszcze trzeba było by je urządzić nastepnie musiał bym zbierać na wesele i dopiero dzieci.Ale jak mi by bykowe zrobili to te plany spełnił bym koło setki.
Pescycyd
7 lat temu
A nie lapiej żeby putin powiedział -nie masz małych towazyszy to do łagru ale nie ,to by też nie pomogło bo kiedy stalin wysyłał zesłańców to oni po drodze śpiewali mu pieśni pochwalne .
Marcin
7 lat temu
Brawo.Bykowe powinno być wprowadzone.Jeżeli robisz karierę 50% zarobków na rzecz tych którzy mają dzieci.
ona
7 lat temu
Chory pomysł! Posiadanie dzieci to prywatna sprawa, a nie państwowa! Pewnie, naróbcie niechcianych dzieci, tylko dla kasy, a potem oddajcie je ulicy lub domom dziecka. Robienie dzieci dla kasy, lub żeby uniknąć podatków to patologia. Dzieci powinny być chciane i sprowadzane na świat wyłącznie z miłości. Za 20-30 lat ziemia będzie tak przeludniona, że podatki to będą płacić wielodzietne rodziny, za to że przyczyniły się do dewastacji środowiska naturalnego.