Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cameron obiecał zmianę statusu Wielkiej Brytanii w Unii. To się nie uda

0
Podziel się:

Premier może zdoła uzyskać ustępstwa, ale co najwyżej w formie solennych gwarancji, że trafią one w przyszłości do nowej wersji traktatu unijnego.

Cameron obiecał zmianę statusu Wielkiej Brytanii w Unii. To się nie uda
(World Economic Forum)

Londyński "Sunday Times" zwraca uwagę na trudności, jakie piętrzą się przed premierem Davidem Cameronem w negocjacjach z Unia Europejską. Brytyjski premier obiecał społeczeństwu, że uzyska istotną zmianę statusu Wielkiej Brytanii w Unii, po czym podda ją pod referendum.

Data tego referendum - w którym Brytyjczycy zostaną zapytani, czy przyjąć nowe warunki, czy wystąpić z Unii, jak tego żąda eurosceptyczna połowa elektoratu - to najpóźniej koniec 2017 roku.

Ale do tego czasu z pewnością nie uda się zmienić unijnych traktatów - pisze w "Sunday Timesie" wiceprzewodniczący eurosceptycznej grupy poselskiej Conservatives for Britain, były minister obrony Liam Fox. Nie będzie więc w zasadzie nad czym głosować.

Fox przewiduje, że premier Cameron zdoła uzyskać w rokowaniach ustępstwa, ale co najwyżej w formie solennych gwarancji, że trafią one w przyszłości do nowej wersji traktatu unijnego.

Tymczasem we Francji, Danii, Holandii, Niemczech i Irlandii nie wystarczy zgoda rządu, czy nawet parlamentu. Prawo wymaga, by wszelkie nowe zapisy traktatowe poddać pod referendum.

Gdyby więc Brytyjczycy zagłosowali "tak" w swoim referendum, to tak jakby zgodzili się, by o przyszłości ich członkostwa w Unii zadecydował elektorat w Niemczech, Francji czy Irlandii - pisze Liam Fox w "Sunday Timesie".

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)