Notowania

Castorama kontra pracownicy. "Solidarność" zawiadomiła prokuraturę

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez spółkę Castorama Polska złożyli działacze zakładowej "Solidarności". Związkowcy zarzucają właścicielowi marketów budowlanych, że nie uznał sporu zbiorowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(commons.wikimedia.org (CCA-Share Alike 3.0))
Kierownictwo Castoramy utrzymuje, że zarzuty nie są zasadne

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", spółka nie ustosunkowała się do żądań przedstawionych przez związkowców w piśmie informującym o wszczęciu sporu zbiorowego. Castorama nie tylko nie podjęła rokowań, ale także nie dopełniła obowiązku poinformowania o sporze okręgowego inspektora pracy.

Według Wojciecha Kasprzyka, szefa "Solidarności" w Castoramie, w ten sposób spółka naruszyła przepisy ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. - Dlatego złożyliśmy do Prokuratury Rejonowej w Warszawie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez spółkę - tłumaczy.

*Wideo: "Mamy plan B, jeśli chodzi o strajk". Związkowcy LOT mówią co dalej *

Kierownictwo Castoramy utrzymuje, że zarzuty nie są zasadne. Spółka zapewnia, że już 13 września skierowała do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie zawiadomienie o sporze zbiorowym, ale jak sprawdził "Dziennik Gazeta Prawna", w rzeczywistości wpłynęło tydzień później.

Pracownicy Castoramy domagają się zwiększenia wynagrodzenia o 900 zł dla każdego pracownika, do 3,5 tys. zł brutto. Chcą też zmian w sposobie wypłacania dodatku za pracę w niedzielę. "Solidarność" uważa, że dodatek powinien być naliczany od każdej rozpoczętej godziny.

Żądania pracowników obejmują też wzrost premii wypłacanej przy odchodzeniu na emeryturę do równowartości trzech miesięcznych pensji, podwyżkę dodatku stażowego, a także zwiększenie świadczeń wypłacanych rodzinom zmarłych pracowników. Związkowcy chcą też, by zatrudnienie w sklepach zostało zwiększone o 10 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: związki zawodowe, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-10-2018

Andrzej WitkacWe Francji sprzedawca Castoramy zarabia średnio miesięcznie 11800 zł a w Polsce 2600 zł brutto czyli na rękę około 1850 zł! Ktoś tu okrada Polaków i … Czytaj całość

16-10-2018

nikajak nie pasuje, to niech zmienią prace, nikt tych ludzi przecież do castoramy nie przykuł łańcuchami... nich miejsce znajda sie inni

16-10-2018

ciężkoNo to bezrobocie by sie przydalo , maja pracę i wygorowane żądania Dojdzie do tego ze firmy pozamykaja sklepy przeniosa sie do krajow sasiednich … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (29)