Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
CBA zatrzymało podejrzanych o wyłudzenia 49 mln zł z unijnych dotacji

CBA zatrzymało podejrzanych o wyłudzenia 49 mln zł z unijnych dotacji

Fot. AGENCJA SE/East News

14 osób, podejrzanych o wyłudzenie około 40 mln zł i 9 mln zwrotu podatku VAT, zatrzymali funkcjonariusze krakowskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego - poinformował w piątek rzecznik prasowy prokuratury Regionalnej w Krakowie prok. Włodzimierz Krzywicki.

Jak podało Centralne Biuro Antykorupcyjne, proceder odbywał się w latach 2013-2015 i dotyczył wyłudzenia dofinansowania z UE na nieistniejącą inwestycję. Wśród osób zatrzymanych są prezesi oraz pracownicy spółek uczestniczących w procederze wyłudzenia dotacji oraz podatku VAT. Śledztwo jest prowadzone w całości przez Delegaturę CBA w Krakowie pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Krakowie. Agenci CBA przeszukują 24 miejsca na terenie województwa świętokrzyskiego, mazowieckiego, śląskiego, opolskiego i wielkopolskiego - podano w komunikacie CBA.

Zdaniem prokuratury, zatrzymane osoby brały udział lub były zaangażowane w działalność zorganizowanej grupy przestępczej, działającej głównie na terenie województwa świętokrzyskiego, popełniającej przestępstwa gospodarcze na szeroką skalę.

Polegały one na wyłudzaniu środków unijnych przeznaczonych na dofinansowanie projektów o innowacyjnym charakterze oraz nienależnego zwrotu podatku VAT. Środki te następnie transferowane były na konto wielu powiązanych spółek, w tym również mających siedziby w krajach stanowiących tzw. raje podatkowe. Celem tego procederu było ukrycie ich przestępczego pochodzenia i ponowne wprowadzanie do obrotu - informuje prokuratura.

Korzystasz z e-administracji?

Tak, to duża oszczędność czasu
Nie, za każdym razem trafiam na jakiś błąd
Wolę pójść do urzędu i tam załatwić sprawę

dziękujemy za oddanie głosu

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

- Zatrzymani stanęli pod zarzutami doprowadzenia Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwa Finansów do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie około 40 milionów złotych, uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT w wysokości około 9 milionów złotych na szkodę Skarbu Państwa, a także prania brudnych pieniędzy - poinformował prok. Krzywicki.

Z uwagi na fakt, iż śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratura nie udziela bliższych informacji o sprawie.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
ABC
2016-10-08 11:15
..no prosze - po przeczytaniu tego art prawie kazdy w Polsce czyta ze zdziwieniem ze takie procedury mialy miejsce...
SZAMAN
2016-10-07 21:35
Gdyby peowska mafia utrzymała się jeszcze jedną kadencję to ten kraj by zdechł! Skala partactwa poprzedniej ekipy to ewenement na skale swiatowa! Czekamy na kolejne zatrzymania i wysokie wyroki ale tu minister Ziobro musi jeszcze wytępić pseudo sędziów i ich popychadła!
pok2016
2016-10-01 12:19
co tydzień takie info albo i kilka. czyli rocznie aresztujemy około 100 grup przestępczych,z których każda zajumała minimum kilkadziesiąt mln zł. Polsce czyli nam. To znaczy, że grupy przestępcze opanowały całkowicie nasze państwo pomimo KNF, Policji, służb tajnych, ich podsłuchów, inwigilacji, US, miliona urzędników.
Pokaż wszystkie komentarze (18)