Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Ratajczak
|

Ceny paliw ani drgną. Złe wiadomości dla kierowców, najgorsze dla jeżdżących na gazie

14
Podziel się:

Koniec lipca nie będzie korzystny dla kierowców. - W najbliższym czasie musimy zapomnieć o obniżkach na stacjach paliw - przekonują eksperci BM Reflex.

Ceny paliw różnią się znacznie w poszczególnych regionach Polski. Różnice sięgają od kilku do kilkunastu groszy na litrze
Ceny paliw różnią się znacznie w poszczególnych regionach Polski. Różnice sięgają od kilku do kilkunastu groszy na litrze (Piotr Jedzura/REPORTER/East News)

To już półmetek wakacji. Do tej pory ceny benzyny 95 pozostawały w przedziale 5,02- 5,12 zł za litr, a oleju napędowego 4,97 - 5,09 zł za litr. I jest szansa na zbliżone poziomy także w drugim miesiącu wakacji.

Najgorzej sytuacja wygląda na rynku LPG. Od początku wakacji ceny wzrosły o 28 groszy na litrze. Kolejne dni powinny przynieść wyhamowanie podwyżek cen LPG na stacjach, powoli stabilizuje się bowiem sytuacja na rynku hurtowym.

Ceny w Polsce

Średnie detaliczne ceny paliw na dzień 26-07-2018 ukształtowały się na następującym poziomie:

  • benzyna bezołowiowa 95 - 5,08 zł/l (-1 gr/l),
    • benzyna bezołowiowa 98 - 5,38 zł/l (-1 gr/l),
    • olej napędowy - 5,01 zł/l (-1 gr/l),
    • autogaz - 2,37 zł/l (+4 gr/l).

Ceny ropy na rynkach

Ceny ropy naftowej Brent rozpoczęły tydzień wzrostami w rejon 74,50 dolarów za baryłkę i kończą na podobnym poziomie. Chwilowym wsparciem dla rynku okazała się ponownie geopolityka i wzajemna wymiana gróźb między prezydentem USA a przywódcami Iranu. Duchowny przywódca Iranu w ślad za słowami irańskiego prezydenta zagroził, że jeśli jego kraj nie będzie w stanie sprzedać swojej ropy to również żaden inny w regionie. Bezpośrednio przełożyło się to na spekulacje odnośnie możliwości blokady przez Iran Cieśniny Hormuz przez którą przepływa ropa naftowa z Arabii Saudyjskiej, Iranu, Iraku, Kuwejtu, Bahrajnu, Kataru i ZEA.

Wzrost produkcji ropy naftowej przez kraje OPEC i Rosję wraz z rekordowym poziomem produkcji ropy w USA w dalszym ciągu będzie ograniczał potencjał do wzrostu cen ropy naftowej. Obecnie silne poziomy oporów znajdują się w rejonie 75,50 dolarów za baryłkę , który powinien stanowić skuteczną barierę dla dalszych wzrostów cen ropy naftowej.

Tymczasem w kontekście polityki USA wobec Iranu, Turcja zapowiedziała już, że nie zastosuje się do przestrzegania sankcji wobec Iranu tzn. nie ograniczy zakupów irańskiej ropy, które stanowią blisko połowę tureckiego importu. W 2017 roku Turcja była czwartym po Chinach, Indiach i Korei Pd. największym odbiorcą ropy irańskiej z udziałem w eksporcie sięgającym 9 proc..

W tym tygodniu DOE poinformował o spadku zapasów ropy w USA o 6,15 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano spadku o ok. 3 mln baryłek. Spadły jednocześnie zapasy benzyn o 2,30 mln baryłek oraz destylatów o 0,1 mln baryłek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(14)
Kamil11
4 lata temu
Gaz poszedł w górę ale i tak nie żałuję, że dołożyłem instalacje lpg do mojej corolli. Teraz jak słyszę jak sąsiad narzeka na duże ceny paliwa to tylko się uśmiecham. A jak mówiłem mu, żeby też założył jakiś rok temu to odpowiadał, że mu to nie potrzebne.
bolo
4 lata temu
A miało być taniej dla gazu bo ekologicznie , tańsze polisy wiele udogodnień na wjazdy do centrum , tak pięknie miało być a wyszło jak zawsze Dobra zmiana działa Poroniony Kraj
wolny38
4 lata temu
Taaa. Pobudka. W 2011 roku minimalne wynagrodzenie brutto za peło 1386zł a paliwo po 6 zł, w 2018 roku minimalne wynagrodzenie ponad 2100zł, a paliwo po 5zł. Narracja tiefałen i wybiórczej PIS jest zły.
Swoj
4 lata temu
To jest efekt jednej podwyżki która urochamia następne efekt domina a rząd mówi ze to normalne dla nich tak bo zdążyli finansowo się zabezpieczyć tak jak każdy złodziej
Swoj
4 lata temu
To jest efekt jednej podwyżki która urochamia następne efekt domina a rząd mówi ze to normalne dla nich tak bo zdążyli finansowo się zabezpieczyć tak jak każdy złodziej