Notowania

Ceny paliw ani drgną. Złe wiadomości dla kierowców, najgorsze dla jeżdżących na gazie

Koniec lipca nie będzie korzystny dla kierowców. - W najbliższym czasie musimy zapomnieć o obniżkach na stacjach paliw - przekonują eksperci BM Reflex.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Jedzura/REPORTER/East News)
Ceny paliw różnią się znacznie w poszczególnych regionach Polski. Różnice sięgają od kilku do kilkunastu groszy na litrze

To już półmetek wakacji. Do tej pory ceny benzyny 95 pozostawały w przedziale 5,02- 5,12 zł za litr, a oleju napędowego 4,97 - 5,09 zł za litr. I jest szansa na zbliżone poziomy także w drugim miesiącu wakacji.

Najgorzej sytuacja wygląda na rynku LPG. Od początku wakacji ceny wzrosły o 28 groszy na litrze. Kolejne dni powinny przynieść wyhamowanie podwyżek cen LPG na stacjach, powoli stabilizuje się bowiem sytuacja na rynku hurtowym.

Ceny w Polsce

Średnie detaliczne ceny paliw na dzień 26-07-2018 ukształtowały się na następującym poziomie:

  • benzyna bezołowiowa 95 - 5,08 zł/l (-1 gr/l),
    • benzyna bezołowiowa 98 - 5,38 zł/l (-1 gr/l),
    • olej napędowy - 5,01 zł/l (-1 gr/l),
    • autogaz - 2,37 zł/l (+4 gr/l).

Ceny ropy na rynkach

Ceny ropy naftowej Brent rozpoczęły tydzień wzrostami w rejon 74,50 dolarów za baryłkę i kończą na podobnym poziomie. Chwilowym wsparciem dla rynku okazała się ponownie geopolityka i wzajemna wymiana gróźb między prezydentem USA a przywódcami Iranu. Duchowny przywódca Iranu w ślad za słowami irańskiego prezydenta zagroził, że jeśli jego kraj nie będzie w stanie sprzedać swojej ropy to również żaden inny w regionie. Bezpośrednio przełożyło się to na spekulacje odnośnie możliwości blokady przez Iran Cieśniny Hormuz przez którą przepływa ropa naftowa z Arabii Saudyjskiej, Iranu, Iraku, Kuwejtu, Bahrajnu, Kataru i ZEA.

Wzrost produkcji ropy naftowej przez kraje OPEC i Rosję wraz z rekordowym poziomem produkcji ropy w USA w dalszym ciągu będzie ograniczał potencjał do wzrostu cen ropy naftowej. Obecnie silne poziomy oporów znajdują się w rejonie 75,50 dolarów za baryłkę , który powinien stanowić skuteczną barierę dla dalszych wzrostów cen ropy naftowej.

Tymczasem w kontekście polityki USA wobec Iranu, Turcja zapowiedziała już, że nie zastosuje się do przestrzegania sankcji wobec Iranu tzn. nie ograniczy zakupów irańskiej ropy, które stanowią blisko połowę tureckiego importu. W 2017 roku Turcja była czwartym po Chinach, Indiach i Korei Pd. największym odbiorcą ropy irańskiej z udziałem w eksporcie sięgającym 9 proc..

W tym tygodniu DOE poinformował o spadku zapasów ropy w USA o 6,15 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano spadku o ok. 3 mln baryłek. Spadły jednocześnie zapasy benzyn o 2,30 mln baryłek oraz destylatów o 0,1 mln baryłek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ceny paliw, paliwa, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-07-2018

m-53A ja na Orlenie płacę dziesięć groszy mniej - po prostu korzystam z Karty Dużej Rodziny :)

30-07-2018

wolny38Taaa. Pobudka. W 2011 roku minimalne wynagrodzenie brutto za peło 1386zł a paliwo po 6 zł, w 2018 roku minimalne wynagrodzenie ponad 2100zł, a paliwo … Czytaj całość

29-07-2018

Gorzkie, ale prawdziweNasza waluta PLN jest już strasznie zepsuta, aż tak bardzo iż za wartości nominalne typu 1600 netto PLN właściwie nie da się przeżyć miesiąca...

Rozwiń komentarze (14)